Porządek w szafie
© richman21/Fotolia.com

Porządki w szafie krok po kroku

Porządek w szafie
© richman21/Fotolia.com

Utrzymanie porządku w szafie ułatwią funkcjonalne akcesoria, np. wiszące półki z przegródkami, opuszczane wieszaki i organizery do szuflad. Ubrania najlepiej pogrupować tematycznie lub kolorystycznie, a nieużywane i niepotrzebne najlepiej oddać, np. organizacji pomagającej osobom bezdomnym lub biednym.

 

Buty najlepiej przechowywać na dole szafy, np. na stojakach z prawidłami. Przydadzą się do nich saszetki pochłaniające wilgoć.

Akcesoria ułatwiające utrzymanie porządku w szafie

Jeśli w szafie jest światło, dużo łatwiej znaleźć potrzebne rzeczy. Warto więc kupić i zamontować lampkę z czujnikiem dotykowym zasilaną bateriami.

 

W szafie przydatne są też następujące akcesoria:

 

  • pokrowce na ubrania – chronią ubrania przed kurzem, są idealne do przechowywania odzieży wykorzystywanej okazjonalnie;

 

  • pokrowce próżniowe – idealne do przechowywania zimowych kurtek, swetrów, pościeli, poduszek. Po włożeniu ubrań do pokrowca, odessaniu powietrza (np. odkurzaczem) i zamknięciu pokrowca, przedmioty te zajmują dużo mniej miejsca;

 

  • opuszczane wieszaki na ubrania – umożliwiają optymalne wykorzystanie miejsca np. w szafie wnękowej;

 

  • wyprofilowane wieszaki z drewna – sprawiają, że ubrania nie gniotą się i nie trzeba ich prasować przed założeniem. Wieszaki na spodnie umożliwiają zachowanie kantu;

 

  • wisząca półka z przegródkami – to poręczny sposób na przechowywanie garderoby, który chroni ubrania przed kurzem i pozwala je uporządkować. Zwykle ma wbudowany uchwyt z rzepem, wiesza się go na poprzeczce do wieszaków;

 

  • organizery do szuflad – bardzo wygodne do przechowywania bielizny. Na drzwiach szafy lub na drążku między ubrania można umieścić organizery na paski i inne dodatki.

 

W męskiej szafie przydadzą się także wieszaki na krawaty i pojemniki na spinki do mankietów oraz krawata.

Porządek w szafie krok po kroku

Dobrym rozwiązaniem jest włożenie woreczków zapachowych do szafy – lawenda, rumianek, mięta, ziele angielskie czy goździki sprawią, że ubrania będą ładnie pachniały i odstraszą mole.

 

1. Pozbądź się rzeczy nieużywanych przez 3 miesiące lub dłużej (z wyjątkiem garderoby przeznaczonej na inny sezon).

2. Wyposaż szafę w akcesoria ułatwiające utrzymanie porządku.

3. Wnętrze szafy wypełnij w sposób przemyślany – powieś obok siebie sukienki, następnie spódnice, spodnie, marynarki. Rzeczy, których używasz najczęściej powinny być na wyciągnięcie ręki. Ubrania na półkach poukładaj tematycznie np. na jednej kupce swetry, na drugiej T-Shirty, kolejnych ubrania sportowe itd. Ubrania możesz posegregować także według koloru.

4. Kupując ubrania, postaw na jakość a nie ilość.

 

Jeśli masz wysoką szafę z wieloma półkami, możesz posegregować rzeczy porami roku, tak, aby na swojej wysokości mieć rzeczy sezonowe. Na samej górze mogą znaleźć się rzeczy z najbardziej odległej pory roku. Później wystarczy podmienić rzeczy na półkach.


Więcej na temat sprzątanie
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27