Kanapa
Pixabay/StillWorksImagery/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Współczesny dom w stylu wiktoriańskim

Kanapa
Pixabay/StillWorksImagery/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Styl wiktoriański to termin wywodzący się z meblarstwa. Meble w Anglii za panowania królowej Wiktorii tworzyły styl i duszę wnętrza. Musiały być drewniane, masywne i zdobione ornamentyką. Do nich dobierano efektowne dodatki, najczęściej z motywem kwiatowym. Całość miała sprawiać wrażenie wykwintu i przepychu. Wnętrze w stylu wiktoriańskim nie jest jednak reliktem zamierzchłych czasów – można je z powodzeniem odwzorować we współczesnym mieszkaniu. Dzięki kilku aranżacyjnym wskazówkom wielbiciele klimatu XIX-wiecznej Anglii mogą poczuć się we własnym domu jak bohaterowie powieści Jane Austen i sióstr Brönte.

Salon w stylu wiktoriańskim – najważniejsze elementy

Do urządzania wiktoriańskiego salonu najlepiej inspirują wizualizacje. Projektowanie dobrze jest więc rozpocząć od obejrzenia ekranizacji którejś z XIX-wiecznych powieści, np. „Dumy i uprzedzenia”, gdzie w całej okazałości można podziwiać słynną posiadłość Pemberley. Trzy elementy, które rzucają się tam w oczy to okazałe drewniane meble, zdobione motywem florystycznym ściany i powtarzające podobny wzór dodatki.

Salon wiktoriański – meble

Wybór mebli do salonu to kluczowa kwestia w aranżacji wiktoriańskiej. Założeniem meblarstwa inspirowanego stylem staroangielskim jest przewaga funkcji estetycznej nad praktyczną. Kryte szafki i komody z głębokimi szufladami ustępują miejsca oszklonym witrynom przeznaczonym do eksponowania porcelanowych zastaw stołowych i bibelotów. Ozdobą powinno być jednak nie tylko to, co wewnątrz, ale przede wszystkim kunsztowne wykończenie samych mebli. Podstawą są ornamentowe żłobienia, które szczególnie istotną rolę spełniają na masywnych szafach i stołowych nogach – tu fantazja stolarzy nie zna ograniczeń. Urok mebli wypoczynkowych w stylu wiktoriańskim tkwi natomiast przede wszystkim w obiciach z motywem florystycznym. Jeśli salon łączy się z jadalnią, trzeba pamiętać o wybraniu tego samego obicia do sofy i krzeseł.

Pobierz kod rabatowy Black Red White i urządź swoje wnętrze w stylu wiktoriańskim bez obaw o duże koszty!

Salon wiktoriański – zdobienia

Ponieważ w stylu wiktoriańskim wzory grają pierwsze skrzypce, zarówno w wykończeniu mebli, jak i w zdobieniu ścian, żelaznych balustrad, dywanów, drapowanych zasłon oraz bibelotów, ważne jest przestrzeganie pewnego porządku i zdecydowanie się na jeden motyw przewodni. Ściany są prawie tak ważne jak meble, bo razem z nimi dominują nad całym wnętrzem. Styl wiktoriański wymaga, by były wyraziste. Nikt w wytwornym XIX-wiecznym angielskim domu nie malował ścian jednolitą matową farbą. Królowały tapety, zwłaszcza w beżu, złocie, głębokiej zieleni i purpurze. Nieodłącznym towarzyszem takich ścian jest drewniany parkiet zdobiony w staroangielskich salonach przez orientalne dywany, nad którymi wisiały kryształowe żyrandole.

Sypialnia w stylu wiktoriańskim

Wiktoriańskie ściany i dodatki wyglądają podobnie tak w salonie, jak i w sypialni. W pomieszczeniu przeznaczonym do odpoczynku najważniejsze jest łóżko – duże, masywne, drewniane, wysokie, najlepiej z drapowanym baldachimem, współgrającym z zasłonami. Łożu w wiktoriańskiej sypialni okazałości dodają połyskliwa narzuta i całe mnóstwo poukładanych u wezgłowia małych poduszek. Poszewki mogą się różnić kolorystycznie, ale powinny być utrzymane w tej samej tonacji barwnej. Drugim nieodłącznym atrybutem wiktoriańskiej sypialni jest buduar, w którym centralne miejsce zajmuje toaletka, a tuż obok niej wisi masywne lustro w ornamentowanej złoconej ramie.

Kuchnia w stylu wiktoriańskim – podłoga

Najwięcej trudności nastręcza urządzenie wiktoriańskiej kuchni. Muszą się znaleźć w niej drewniane meble i stylizowane dodatki, nie nastręczają one jednak większych problemów, w przeciwieństwie do podłogi. Drewniana podłoga jest tu szczególnie ciężka w utrzymaniu, choć najlepiej oddaje XIX-wieczne realia. Zupełnie natomiast nie pasują praktyczne nowoczesne kafelki. Złotym środkiem są ceramiczne kafle z bordiurą (dekoracyjnym obramowaniem), które w wiktoriańskiej Anglii były równie popularne jak drewniane parkiety. Układano je w kunsztowne geometryczne wzory i tak nadawały szyku krętym korytarzom wytwornych posiadłości.

Łazienka w stylu wiktoriańskim

Wiktoriańska łazienka powinna być nie mniej wytworna niż pozostałe pomieszczenia. Nawet w najdrobniejszym elemencie tkwi potencjał, który można wykorzystać, np. w nóżkach wanny (koniecznie wolnostojącej), które mogą imitować lwie łapy. W eklektycznym stylu wiktoriańskim mile widziane są motywy antyczne – część kąpielową można wydzielić kolumnami. Do takich łazienek idealnie pasują umywalki marmurowe np. stylizowana misa na drewnianych lub żelaznych podstawkach lub bardziej wykwintne – zdobione motywem florystycznym, kształtem przypominające muszle. Dobór kafelków nie powinien nastręczać trudności – w wiktoriańskiej Anglii panowała jedna moda: na drobne kafelki, ułożone mozaikowo.

Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44