salon w stylu klasycznym
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Aranżacja salonu w stylu klasycznym: antyki, jasne kolory i eleganckie dodatki

salon w stylu klasycznym
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Styl klasyczny jest uniwersalny, a przez to ponadczasowy. Bez względu na aktualnie panujące trendy cieszy się powodzeniem w aranżacji wnętrz. Osoby, które preferują zabytkowe meble w pomieszczeniach i chcą stworzyć przytulne wnętrze, mogą zaaranżować salon w stylu klasycznym.

Salon w stylu klasycznym: antyki

Meble w salonie klasycznym przypominają te, które można spotkać w pałacowych wnętrzach. Można zatem na przykład wykorzystać typowy fotel Ludwik. Z tego względu styl klasyczny jest często mylony z pałacowym. Różnica między tymi dwoma stylami polega na tym, że klasyczne wnętrze jest stonowane i nie ma w nim pałacowego przepychu. Styl klasyczny czerpie z poprzednich epok, ale nadrzędnym jego celem jest stworzenie pomieszczenia eleganckiego i uporządkowanego. Dlatego też w salonie klasycznym można połączyć antyki z nowoczesnymi, prostymi w formie modelami. Powinny mieć jednak wspólny element: detal lub kolor. Meble wypoczynkowe, takie jak sofy i fotele, powinny być tapicerowane lub obite skórą, co zapewni komfort użytkowania. Można wybrać również szafy z ozdobnymi gałkami i dekorem.

Salon w stylu klasycznym: naturalne materiały i jasna kolorystyka

Kolorystyka klasyczna jest stonowana. Na ścianach dominują brązy, biel i szarość. Zazwyczaj meble maluje się jasną farbą bądź tylko podkreśla ich naturalny drewniany kolor. Można natomiast postawić na mocniejszy akcent kolorystyczny w dodatkach i tekstyliach, na przykład na fiolet czy bordo. Meble w klasycznym salonie powinny być wykonane z naturalnych materiałów i solidne. Wykorzystuje się szlachetne gatunki drewna: orzech, mahoń i dębinę. W stylu klasycznym liczy się jakość. Na posadzce może pojawić się marmur.

Salon w stylu klasycznym: eleganckie dodatki

Dekoracje w salonie klasycznym powinny być eleganckie. Mogą to być długie zasłony w intensywnym kolorze, na przykład purpurowym czy zielonym, które ożywią jasne wnętrze. Poduszki na sofie mogą mieć kwiatowy motyw. W tym pomieszczeniu powinien znaleźć się również dywan, który swoją kolorystyką nawiązuje do pozostałych dodatków. W dobrym guście będzie zakup wełnianego dywanu. Do salonu w stylu klasycznym pasować będą takie dekoracje jak świeczniki i wazony. Kolorystyka dodatków w opozycji do neutralnych mebli to złoto i srebro. Na ścianach powinny zawisnąć obrazy w stylowych ramach. Salonowi w stylu klasycznym przytulności doda kominek wykonany z marmuru. W aranżacji klasycznych wnętrz dużą rolę odgrywa oświetlenie. Dlatego w tym pomieszczeniu na suficie powinien pojawić się kryształowy żyrandol, a na szafce przy sofie lampa z atłasowym kloszem.

Salon w stylu klasycznym: symetria w ustawieniu mebli

W urządzaniu salonu w stylu klasycznym ważne jest zachowanie równowagi i symetrii. To oznacza, że meble zazwyczaj rozlokowuje się pod ścianami. Dodatkowo jeśli przy jednej ze ścian zostanie ustawiona komoda, to powinna ona zostać zrównoważona meblem po przeciwnej stronie pokoju.

Salon w stylu klasycznym: umiar w liczbie dodatków

W aranżacji salonu w stylu klasycznym ważny jest umiar w wykorzystanych we wnętrzu dodatkach. Nie można przesadzić z ich liczbą, by uniknąć efektu jarmarczności. Powinno to być wnętrze stonowane, eleganckie i uporządkowane, nie powinno sprawiać wrażenia przepychu. Trzeba zwracać uwagę, by nie popaść w przesadę podczas łączenia ozdobnych mebli i akcesoriów w klasycznym wnętrzu.


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30