Pokój dla dziewczynki
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com

Pokój dla dziewczynki powinien być dostosowany do jej wieku i zainteresowań

Pokój dla dziewczynki
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com

Urządzając pokój dla dziewczynki, warto zastanowić się zarówno nad kolorystyką, jak i umeblowaniem pomieszczenia. Pokój dla dziewczynki warto pomalować na jasne kolory, a nad łóżkiem zawiesić baldachim.

 

Główne oświetlenie warto wzbogacić o małe, punktowe lampki i kinkiety. Słabe światełko nocne, np. wkładane prosto do gniazdka, zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Przyda się lampka na biurku i stoliku nocnym.

Uniwersalna baza

Aby pokój dla dziecka mógł rosnąć razem z nim, warto stworzyć w pokoju neutralną bazę – drewnianą posadzkę, jasne, funkcjonalne meble. Pomieszczenie warto malować co 3-5 lat, aby dostosować kolor do upodobań dziecka i trendów.

Kolory w dziewczęcym pokoju

Pokój dla dziewczynki niekoniecznie musi być różowy. Jeśli dziecko uwielbia róż, pokój można pomalować na ten „magiczny” kolor, łagodzący zły nastrój. Do dyspozycji jest jednak cała gama innych barw. Świetnie sprawdzi się błękit lub szarość połączone jedynie z niewielkimi akcentami różu. Jeśli w pokoju jest wnęka, warto pomalować ją na jaśniejszy odcień niż pozostałe ściany. Pokój będzie ciepły i energetyczny, jeśli pomalujemy choć jedną ścianę na kolor pomarańczowy i żółty. Sprawdzi się także uspokajająca zieleń.

Ozdoby na ścianach

Jeśli dziewczynka lubi zwierzęta, doskonałym pomysłem będzie umieszczenie na ścianie fototapety z jej ulubieńcami. Twórcze dzieci docenią białe ściany z nadrukami, które można kolorować. Warto zadbać o to, aby kolorowe ściany wypełniły motywy z ulubionych bajek i książek, np. zamek księżniczek, drzewo ze stumilowego lasu.

Meble w pokoju dla dziewczynki

W pokoju obowiązkowo powinno znaleźć się biurko wraz z wygodnym fotelem. Meble wielofunkcyjne pomogą dziecku utrzymać porządek. Pod parapetem warto umieścić ławę – schowek. Świetnym pomysłem jest np. połączenie łóżka z szufladami. Warto przemyśleć zakup łóżka z dwoma miejscami do spania – drugim wysuwanym jak szuflada. Będzie to doskonałe miejsce dla siostry, kuzynki lub koleżanki, która zostanie u dziewczynki na noc. Mała księżniczka będzie zachwycona, jeśli w jej pokoju znajdzie się łóżko z baldachimem. Koniecznie trzeba znaleźć też miejsce na szafę, szafkę nocną i pufy.

Funkcjonalne dodatki

Bardzo przydadzą się kolorowe pudła, które znacznie ułatwią utrzymanie porządku. W pokoju warto także zawiesić lub postawić tablicę (albo pomalować część ściany farbą tablicową). Spełnieniem marzeń wielu dzieci jest huśtawka w pokoju.


 

Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22