Chińskie monety
Pixabay/AlexanderStein/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Feng shui, czyli chińska aranżacja wnętrz

Chińskie monety
Pixabay/AlexanderStein/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Feng shui jest obecnie często stosowane przy urządzaniu mieszkania. Zasady aranżacji wnętrza pochodzą z Chin, a ich główne założenie opiera się na przekonaniu, że świat wypełnia energia różnych rodzajów.

Czym jest feng shui?

Feng shui jest bardzo rozpowszechnione szczególnie w Chinach i według tej zasady budowano tam wsie i miasta. Zdaniem chińskich budowniczych rozmieszczenie mebli i pokoi ma wpływ na życie, gdyż zły układ może blokować przepływ pozytywnej energii. To zaś ma, zdaniem zwolenników feng-shui, wpływ na nasze samopoczucie i pomyślność we wszystkich dziedzinach życia. Jeśli właściwie urządzisz mieszkanie, będziesz spokojnie i szczęśliwie szedł przez życie.

Feng shui – najważniejsze kroki

1. Oczyszczenie – jeśli planujesz mieszkanie urządzić według zasad feng shui usuń z wnętrza stare meble, dekoracje, czy przedmioty, na których osadza się kurz.

2. Dobre oświetlenie i zdrowe powietrze – ważne, aby w mieszkaniu był dostęp do naturalnego światła słonecznego. Konieczne są również lampy o szerokim oświetleniu. Ponadto należy często otwierać okna, wietrzyć mieszkanie i hodować rośliny, które oczyszczają powietrze.

3. Siatka bagua – siatka opisuje różne rozmieszczenie sfer życia. Stanowi ją 9 elementów (centrum, podróże, dzieci, kariera, bogactwo, partnerstwo, sława, rodzina i wiedza). Każda z tych sfer powinna być odpowiednio zadbana i znajdować się w odpowiednim pomieszczeniu, np. sektor zdrowia trzeba rozmieścić w centrum, na środku mieszkania, gdzie powinien panować porządek i ład. Zaleca się aby w tym miejscu było dużo wolnej i jasnej przestrzeni, a barwy powinny być ciepłe, np., w kolorze miodowym czy złotym.

Aranżacja wnętrz według zasad feng shui

1. Kuchnia – jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Powinna mieć piękny wystrój i lśnić czystością. Dlatego trzeba zadbać o to, aby znajdowały się w niej pojemne meble kuchenne, w których będzie można umieścić większość przedmiotów. Bardzo ważne jest, aby tak umieścić meble, by osoba przygotowująca jedzenie nie stała tyłem do drzwi, gdyż może to u niej wywołać nerwowość i niepokój. Urządzenia kuchenne można ustawić w ergonomiczny sposób, tak by lodówki i kuchenki nie dzieliła zbyt duża odległość.

2. Łazienka – w tym pomieszczeniu powinna panować szczególna higiena. Łazienkę można umieścić naprzeciwko wejścia do domu, z dala od kuchni i pokoju dziennego. Według zasad feng shui trzeba ją udekorować kwiatami i obrazami.

3. Wejście i przedpokój – powinny być jasne i przestronne, by dawały swobodę wejścia. W przedpokoju należy umieścić lustro, gdyż daje ono dużo pozytywnej energii. Feng shui nie poleca rozmieszczenia przedpokoju, w taki sposób, w którym od wejścia widzimy drzwi lub okna z drugiej strony.

4. Pokój do pracy – pokój powinien znajdować się jak najdalej od pozostałych pomieszczeń. Według zasad feng shui przestrzeń pracy zawodowej nie może przeplatać się z przestrzenią odpoczynku. Biurko należy umieścić w taki sposób, aby siedzieć przy nim tyłem do ściany, a przed sobą mieć cały widok pokoju.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29