Szara łazienka z wanną
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Mała łazienka na poddaszu ze skosami – praktyczna aranżacja

Szara łazienka z wanną
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Mała łazienka na poddaszu ma bardzo wiele uroku – skosy i okna dachowe sprawiają, że jest nie tylko bardzo przytulna, ale również oryginalna. Urządzenie takiego wnętrza bywa jednak bardzo kłopotliwe, bo skosy na suficie ograniczają możliwość dogodnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów i sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie komfortowa:

 

1. Oceń powierzchnię łazienki metodą praktyczną.

Projekt pomieszczenia na poddaszu nie wystarczy, by stwierdzić, czy można w nim zrobić wygodną łazienkę. Zwykle jest tam podawana jedynie powierzchnia podłogi, która jednak nie daje pełnej informacji o swobodzie poruszania się po pomieszczeniu. Przed zaplanowaniem łazienki pole manewru warto więc ocenić, sprawdzając, na jak dużej powierzchni można stanąć bez pochylania głowy. Przyjmuje się, że powierzchnia użytkowa w przestrzeni (czyli taka, gdzie wysokość wynosi co najmniej 190 cm) powinna mieć ok. 2 m2. Jeśli pomieszczenie nie spełnia takich wymogów, warto zmienić plany i urządzić tam np. sypialnię – tam można ustawiać meble w różnych konfiguracjach, natomiast zamontowanie armatury łazienkowej sprawia, że nie można zmienić już rozmieszczenia urządzeń sanitarnych.

 

2. Trzymaj pion (kanalizacyjny).

Planując rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, trzeba starać się, aby znajdowały się one jak najbliżej pionu kanalizacyjnego (nie dalej niż 1 m). Im dalej od niego, tym dłuższe przyłącza trzeba wykonać. Należy też pamiętać o tym, by odpływ znajdował się pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Kiedy wanna lub prysznic znajdują się zbyt daleko, trzeba czasem umieszczać je na lekkim podwyższeniu, by odpływ działał, jak należy, a to nastręcza wielu trudności, zwłaszcza w przypadku prysznica, który w łazience na poddaszu często od sufitu dzieli dosłownie kilka centymetrów.

 

3. Wybierz wannę – jest praktyczniejsza niż kabina.

Pod skosem najlepiej sprawdza się wanna. Taka bez nóżek ma max. 50 cm wysokości. Można ją więc dosunąć nawet do bardzo niskiej ściany. Trzeba jednak pamiętać, by na środku wanny sufit był w odległości 110 cm od jej powierzchni, bo tyle przeciętnie wynosi wysokość siedzącego w wannie człowieka. Wygodny dostęp do wanny zapewnia zostawienie przy niej wolnej przestrzeni o powierzchni 70x110 cm. Przed wanną, aby można było swobodnie wytrzeć się ręcznikiem, sufit musi być na wysokości ok 210 cm. Kabina jest dużo bardziej problematyczna, bo wymaga większej przestrzeni – pod sufitem o wysokości 210 cm trzeba zmieścić brodzik o wymiarach ok. 80x90 cm, a oprócz tego przewidzieć wolną przestrzeń na wytarcie się, jak w przypadku wanny.

 

4. Sedes umieść przy tej samej ścianie, co wannę.

Sedes najlepiej umieścić przy tej samej lub podobnej ścianie, co wannę, bo wymaga on podobnego metrażu. Stojący mierzy ok. 80 cm, a wiszący – 130 cm. Trzeba do tego dodać jeszcze wysokość siedzącego człowieka i przewidzieć wolną przestrzeń bezpośrednio przed sedesem, by można było swobodnie usiąść.

 

5. Umywalkę zaplanuj przy najwyższej ścianie.

Aby powiesić umywalkę, do której będzie swobodny dostęp, wystarczy ściana o wysokości 90 cm, jednak to właśnie nad umywalkami w łazienkach najczęściej montuje się lustra – jest to związane nie tylko z praktycznością, ale i z oszczędnością miejsca. Jeśli więc w łazience na poddaszu znajduje się jakaś ściana o wysokości 200 cm, powinna ona zostać przeznaczona właśnie na umywalkę z lustrem.

 

6. Dodaj swojej łazience metrażu kilkoma prostymi trikami.

Małą łazienkę na poddaszu optycznie powiększy jasna kolorystyka – warto zdecydować się na biele i beże, które można połączyć z brązowymi dodatkami. Przestrzeń wydaje się dużo większa także dzięki białym fugom, które rzucają się w oczy zwłaszcza skontrastowane z gresem. Do dekoratorskich trików powiększających przestrzeń należy też ukośne układanie płytek. Świetnie sprawdza się również podzielenie ścian na kilka pasów, np. od dołu – wysoka listwa, pasek płytek, pasek ściany z wyżłobionymi półkami, pasek winylowej tapety i powierzchnia skosu. Pomóc może także montaż dużych luster, zwłaszcza tych dopasowanych do kształtu skosu. 

Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04