Kawalerka
©mariesacha/Fotolia

Dwoje i pół na M2. Jak urządzić kawalerkę z dzieckiem?

Kawalerka
©mariesacha/Fotolia

Urządzenie kawalerki dla trzech osób może wydawać się karkołomne, ale jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania. W dodatku można zaaranżować całkiem ładne wnętrza.

Ogólne zasady urządzania kawalerki

Ponieważ kawalerka jest bardzo małą przestrzenią, wybór każdego mebla i gadżetu powinien być przemyślany. Zaoszczędzić miejsce pozwoli stosowanie:

  • wielofunkcyjnych mebli, np. rozkładanej sofy czy wersalki,
  • drzwi suwanych,
  • wiszących półek i szafek zamiast komód,
  • składanych mebli, np. składanego stoliczka w kuchni.

Dodatkowo kawalerkę optycznie powiększy stosowanie jasnych kolorów.

Jak urządzić kawalerkę dla rodziców i bobasa?

Niezależnie od tego, jak duże jest mieszkanie, i tak większość rodziców decyduje się na początku wstawić łóżeczko niemowlęcia do swojego pokoju. Dla niemowlęcia nie potrzeba wiele miejsca – wystarczy łóżeczko, zamontowana obok podręczna półka oraz przewijak, który może być nakładany i zdejmowany w zależności od potrzeby. Dodatkowo oszczędza się na gadżetach jak elektroniczna niania. Łatwiej też o sprawiedliwy podział obowiązków rodzicielskich – żaden z rodziców nie będzie mógł się wykręcać tym, że nie słyszy płaczu dziecka w nocy. Sytuacja staje się trudniejsza, gdy chodzi o aranżację wnętrz z uwzględnieniem potrzeb starszych dzieci.

Jak urządzić kawalerkę – rodzice + przedszkolak

Przedszkolak oprócz łóżka do spania, potrzebuje także swojego kącika – stoliczka i krzesełka – gdzie będzie mógł się bawić, rysować itd. Zabawki mogą być trzymane na wiszących nad stoliczkiem półkach lub w kolorowych pojemnikach. Ten kącik warto oddzielić innym kolorem ze względu na komfort dziecka, które potrzebuje wyraźnych granic – także tych przestrzennych.

Sprzęt AGD a dziecko

Wybierając sprzęt AGD, zwróć uwagę na to, jak głośno pracuje i czy na przykład działająca lodówka nie przeszkadza spać w nocy. Co prawda dla dziecka jednostajny dźwięk nie jest problemem, ale może się zdarzyć też tak, że twój bobas jest szczególnie wrażliwy na hałas.

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05