woda w zlewie
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Domowe sposoby na udrożnienie rur: soda, spirala, przepychaczka

woda w zlewie
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Z zapchaną rurą w zlewie czy wannie można poradzić sobie bez konieczności wzywania hydraulika. Domowe sposoby również są skuteczne. Można wyróżnić mechaniczne i chemiczne sposoby udrażniania rur.

Przyczyny niedrożności rur

Jedną z przyczyn niedrożności rur jest ich ułożenie z nieodpowiednim spadkiem. Gdy spadek jest niewielki, ścieki wolno spływają, w związku z czym gromadzą się w rurach. Natomiast jeśli spadek jest zbyt duży, nieczystości płyną za szybko, co skutkuje zasysaniem wody z syfonów i przedostawaniem się gazów kanalizacyjnych do wnętrz. Instalacja powinna mieć spadek w kierunku odpływu na poziomie 2-3 centymetrów na metr długości.

 

Drugim powodem jest zła średnica rur. Powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju instalowanych przyborów sanitarnych: dla umywalki, bidetu, wanny, pralki najbardziej odpowiednia będzie rura o średnicy 50 milimetrów, dla miski ustępowej – 100 milimetrów.

 

Nieprawidłowy dobór kolanek może również przyczynić się do wystąpienia niedrożności. Załamania wykonuje się, stosując kształtki o kącie 45 stopni. Należy unikać dużych oporów przepływu wody. Warto też zrezygnować z projektowania zbyt długich przyłączy. Na przykład umywalka powinna być przyłączona do pionu kanalizacyjnego rurą o długości maksymalnie 3 metrów.

 

Na zatkanie odpływu mogą mieć wpływ także różne przedmioty i substancje, które dostały się do rury. Są to: resztki jedzenia, włosy, woda z piaskiem czy kamieniami po remoncie, opatrunki.

Mikstura z soli, sody i octu na oczyszczanie rur

Około 10 dekagramów soli i sody oczyszczonej należy wymieszać w słoiku. Mieszankę trzeba wsypać do odpływu i zalać octem spirytusowym (pół szklanki). Należy odczekać kilka godzin, po czym wlać do odpływu około 2 litrów gorącej wody.

Udrażnianie rur sodą oczyszczoną

Stosowanie systematycznie sody oczyszczonej pozwoli utrzymać rury w czystości. Soda jest bowiem tak skuteczna jak środki chemiczne. Do rury należy wsypać sodę oczyszczoną, która rozpuści tłuszcz i zneutralizuje nieprzyjemny zapach. Po kwadransie trzeba wlać do rury gorącą wodę. Warto taki zabieg powtarzać 2 razy w miesiącu.

Metoda ciśnieniowa

Metoda ciśnieniowa polega na wprowadzeniu do rur wody pod dużym ciśnieniem. W ten sposób usuwane są osady z rur.

Przepychaczka do czyszczenia rur kanalizacyjnych

Przepychaczka sprawdzi się w przypadku wykrycia zatoru w rurach. Jest zbudowana z drewnianego uchwytu i gumowego kielicha. Używa się jej, przykładając kielich do odpływu i dociskając. Następnie należy go odciągnąć. Czynność powtarza się kilka razy.

Środki chemiczne

Na nieczystości, które osadziły się w syfonie, i te, które całkowicie zablokowały rury, najlepiej zastosować udrażniająco-dezynfekujące środki chemiczne. Można je kupić w sklepie z chemią gospodarczą.

Spirala do rur

Spiralę należy zastosować, jeżeli wymienione wyżej sposoby nie dadzą rezultatu. Spirala to zwinięty i elastyczny drut. Z jednej strony ma korbkę, z drugiej – ostrą końcówkę. Spiralę wprowadza się do rury coraz głębiej, kręcąc korbą. Ma ona zadanie rozdrobnić zator i oderwać go od ścian rur. Najlepiej, gdy we wprowadzaniu spirali uczestniczą dwie osoby. Dostępne są spirale ręczne i elektryczne.


 
  • W domu można znaleźć mnóstwo przedmiotów, które w łatwy sposób pozwolą na szybkie odmienienie zapachu wydobywającego się z szafy. Zobacz jak!

Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22