para wykonująca remont
©stokkete/Fotolia.com

Tani remont mieszkania: tapetowanie czy malowanie ścian, wykładzina zamiast zmiany podłogi

para wykonująca remont
©stokkete/Fotolia.com

Aby remont mieszkania był mniej kosztowny, warto go dobrze zaplanować. Zamiast wyrównywania ścian, można położyć tapetę. Kupno nowych mebli warto zamienić na ich odnowienie i postawić na dodatki, które odmienią wnętrze.

 

Remont mieszkania własnymi siłami to zdecydowanie tańszy sposób niż zatrudnienie ekipy fachowców. Warto zastanowić się, jaką część prac można wykonać samodzielnie, aby dzięki temu zaoszczędzić pieniądze.

Plan remontu

Podstawową czynnością, którą należy wykonać, jest zaplanowanie wszelkich robót. Dobrze jest wypisać zmiany, które chce się wdrożyć. Istotny jest rodzaj materiałów oraz zakres prac do wykonania. Najlepiej jest jak najdokładniej określić, ile można wydać na wszystko, co będzie potrzebne do przeprowadzenia remontu. Dzięki temu nie wynikną żadne bądź pojawią się jedynie drobne dodatkowe koszty. Warto zastanowić się nad meblami, które chce się wymienić oraz przemyśleć kwestię ich odnowienia. To pozwoli zminimalizować wydatki.

Tapetowanie – szybki sposób na zmianę wyglądu wnętrza

Tapetowanie ścian to bardzo szybki sposób na odnowienie wnętrza. Pozwala też ominąć takie etapy remontu jak szpachlowanie, szlifowanie oraz poprzedzające je ewentualne zdzieranie farby. Wszystkie te elementy wymagają nie tylko dodatkowej pracy, ale także pieniędzy, które trzeba wydać na materiały i sprzęt. Podczas tapetowania należy się wykazać dokładnością, aby nie pozostawić pęcherzyków powietrza pomiędzy ścianą a tapetą.

Malowanie ścian

Jeśli ściany są w dobrym stanie, można też je pomalować. Malowanie odświeży wnętrze, może też zupełnie zmienić jego charakter. Stanie się tak np. po pomalowaniu jednej lub dwóch ścian na inny kolor niż pozostałe ściany i sufit. Wystarczy do tego farba, wałek i pędzel. Malowanie ścian dobrze sprawdzi się podczas remontu kuchni lub pokoju. Bardzo potrzebna będzie też folia malarska do wyłożenia podłogi i zabezpieczenia nią mebli. Na ścianach w pokoju dziecięcym można też nakleić szablony lub fototapetę – najlepiej na jednej z nich, aby nie zmniejszyć wnętrza optycznie.

Wykładzina zamiast zmiany podłóg

Wymiana podłóg to duży koszt, szczególnie jeśli są one zniszczone, a wylewka pod nimi – popękana i stara. Zamiast tego można kupić wykładzinę. Trzyma się ona zarówno na płytkach, panelach, jak i na parkiecie. Można ją podkleić dwustronną taśmą klejącą, aby się nie przesuwała.

 

Setki modeli obuwia w wyjątkowych cenach. Sprawdź promocje na cały asortyment na 50style.pl kody rabatowe.

 

Malowanie mebli i płytek

Zamiast kupna nowych mebli i płytek można je pomalować. Ważne, aby przed przystąpieniem do pracy dokładnie oczyścić powierzchnię i odtłuścić ją. Do mebli ze sklejki nada się dobrze kryjąca farba kredowa. Te, które są polakierowane i łuszczące, należy pozbawić nieestetycznej warstwy. Można to zrobić za pomocą skrobaka ciesielskiego i przetarcia papierem ściernym. Następnie trzeba użyć farby do drewna. Z kolei do malowania płytek są przeznaczone specjalne farby, których można użyć zarówno na ścianach, jak i na podłodze.

Dodatki nadadzą charakter wnętrzu

Dodatki to sposób na nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru. W tym celu można kupić modne zasłony, zmienić poduszki lub dywan. Warto zwrócić uwagę na lampy, obrazy lub zdjęcia w ramkach i drobne przedmioty - to one odpowiadają za ostateczny wygląd pomieszczenia. Powinny się dobrze komponować z kolorem ścian lub tapety, meblami i innymi dodatkami.

Więcej na temat ściana Remont
Przeładuj

Najmodniejsze fryzury na rok 2021. Hitem jest "syrenka", ale zobaczcie modern mullet. To dopiero odjazd

zobacz 02:09