para w kuchni, kobieta trzyma tablet
©bernardbodo/Fotolia.com

Metamorfoza kuchni – jak tanim kosztem odnowić swoją kuchnię?

para w kuchni, kobieta trzyma tablet
©bernardbodo/Fotolia.com

Kuchnia jest przestrzenią, w której codziennie spędza się bardzo dużo czasu, dlatego nawet najstaranniej zaaranżowane wnętrze może się znudzić. Nie trzeba jednak wydawać majątku na generalny remont.

Jak odnowić kuchnię tanim kosztem?

Dzięki zmianie kolorów i dodatków można odświeżyć kuchnię i nadać jej zupełnie inny charakter. Odnowienie swojej kuchni nie musi wiązać się z wymianą sprzętu i mebli kuchennych, przemalowaniem pomieszczenia ani zmianą płytek. Metamorfozę kuchni można przeprowadzić tanim kosztem i bez konieczności dużego zaangażowania czasowego.

Malowanie glazury w kuchni

Osoby, które chcą odświeżyć kuchnię, ale nie dysponują zbyt dużym budżetem mogą, zdecydować się na pomalowanie glazury. Jest to jeden z najtańszych sposobów na odmianę swojej kuchni. Do tego celu należy zaopatrzyć się w wodoodporną farbę do płytek ceramicznych. Warto zdecydować się na zakup farby wysokiej jakości, ponieważ w kuchni narażona ona będzie na działanie wody, tłuszczu i zabrudzeń oraz wysokiej temperatury. Osoby, które zdecydowały się na malowanie glazury w kuchni, na początek powinny dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię płytek, a następnie przystąpić do malowania (najlepiej zacząć od fug). Mimo, że malowanie glazury jest czasochłonne i wymaga zaangażowania, to jest to jeden z najlepszych sposobów na metamorfozę kuchni tanim kosztem. Farba do płytek ceramicznych kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset zł.

Zmiana frontów w szafkach kuchennych

Zdecydowanie najdroższym elementem w kuchni są meble, co sprawia że większość osób nie może pozwolić sobie na ich częstą wymianę. Niestety to właśnie meble mają bardzo duży wpływ na to, jak prezentuje się cała aranżacja przestrzeni. Nowe życie starym meblom kuchennym można nadać przez zmianę frontów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów frontów, w tym m.in. fronty: drewnienie, fornirowane, aluminiowe, z płyty lakierowanej, laminowanej, wiórowej lub paździerzowej. Są one dostępne w różnych wzorach i kolorach. Opcjonalnie zamiast całych frontów w szafkach kuchennych można wymienić tylko uchwyty – dzięki temu detalowi można odświeżyć wygląd swoich mebli.

Inną, atrakcyjną opcją jest wymiana blatów kuchennych. Najefektowniej prezentują się grube blaty granitowe, które nie należą wprawdzie do najtańszych, ale są bardzo trwałe i odporne na zniszczenia. Tańszą wersją są blaty laminowane imitujące drewno lub kamień.

Dodatki do kuchni

Najłatwiejszym, a zarazem najtańszym sposobem na odnowienie swojej kuchni jest odpowiedni dobór dodatków. Do białych mebli (bardzo modnych w ostatnich latach) najlepiej sprawdzą się akcesoria w kolorze szarym i czarnym. Pasować będą także dodatki kolorowe, np. czerwony żyrandol, pojemnik na chleb, czajnik elektryczny, ekspres do kawy. Natomiast meble drewniane dobrze będą się komponować z dodatkami w stylu retro, np. ręcznym młynkiem do kawy, drewnianą deską do krojenia czy herbaciarką z surowego drewna. Nieocenionym elementem dekoracyjnym każdej kuchni są również kwiaty i świeże zioła w doniczkach. 

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27