Malowanie ściany
© detailblick-foto/Fotolia.com

Jak szybko i tanio odświeżyć mieszkanie?

Malowanie ściany
© detailblick-foto/Fotolia.com

W wielu przypadkach, aby szybko odświeżyć mieszkanie np. na wiosnę albo przed sprzedażą, wystarczy przemalować jedną ścianę, wymienić zasłony w oknach, zmienić ustawienie mebli. Malowanie całego domu ani wymiana podłóg nie są konieczne.

 

Takie odświeżanie mieszkania można przeprowadzić bardzo szybko, prosto, samodzielnie nie ponosząc przy tym dużych kosztów.

Przemeblowanie odświeży pomieszczenie

Często, aby mieszkanie nabrało innego charakteru, wystarczy zrobić przemeblowanie. Zastanów się, jak zmienić ustawienie mebli, żeby pomieszczenia stały się bardziej funkcjonalne. Może potrzebujesz zacisznego kącika do pracy albo wręcz przeciwnie, chcesz sprawić, żeby mieszkanie stało się bardziej przestronne. W pierwszym przypadku wystarczy, że ustawisz biurko przy oknie i odgrodzisz je od reszty pomieszczenia dwustronnym regałem. W drugim przypadku natomiast warto byłoby przestawić meble tak, żeby znajdowały się przede wszystkim przy krótszych ścianach pomieszczenia, dobrze też pozostawić dużo pustej przestrzeni, a w centrum ustawić niskie meble wypoczynkowe albo stół.

Przemalowanie jednej ściany odmieni charakter wnętrza

Jeśli wszystkie ściany pomieszczenia są w tym samym kolorze i na razie nie chcesz przemalowywać wszystkich, możesz zmienić kolor tylko jednej z nich. Pomaluj ją na kolor kontrastujący z kolorem pozostałych ścian albo sąsiadujący z nim na palecie barw. Na tej jednej ścianie możesz powiesić kwiaty. Ściana w innym kolorze może też być tłem dla biurka, stołu lub łóżka. Możesz też jedną ścianę pomalować farbą tablicową i pisać po niej kolorową kredą.

 

Na ścianach możesz również położyć fototapetę, np. z fragmentem krajobrazu przyrodniczego (lasu, wody, gór) albo architektonicznego (uliczka miasta, widok amfilady pałacowej, fasada modernistycznego budynku) lub z iluzjonistycznym obrazem. Na jednolitej ścianie można również nakleić naklejki z obrazkami, grafiką lub napisami.

Zmiana aranżacji okien sprawi, że zobaczysz wnętrze w innym świetle

Tekstylne, tradycyjne zasłony sprawiają, że wnętrza są przytulne, nabierają rustykalnego lub romantycznego charakteru, ale jednocześnie optycznie je zmniejszają. Natomiast rozwiązania takie jak: rolety, żaluzje i plisy nadają pomieszczeniom nowoczesny charakter i sprawiają wrażenie większych, bardziej przestronnych. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, zmień zatem tradycyjne zasłony na nowoczesne albo odwrotnie.

Prosta renowacja mebli pomoże w odświeżeniu wnętrza

Jednym z szybkich sposobów na to, jak odmienić charakter wnętrza, jest przemalowanie stojących w nim mebli. Żeby np. przemalować drewniane meble na biało, wystarczy przetrzeć je papierem ściernym i nałożyć 3-4 warstwy farby akrylowej, a następnie zostawić je w przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Meble ze sklejki można natomiast odnowić, oklejając je okleiną do mebli.

Odsłonięcie lub zasłonięcie podłogi to sposób na odświeżenie mieszkania

Jeśli masz podłogę z drewna lub parkiet, koniecznie zdejmij z niej dywan. Naturalna podłoga z drewna to najlepsza ozdoba pomieszczenia. Dywaniki, np. tkane na płasko, możesz położyć w miejscach, w których drewno narażone jest na kontakt z piaskiem, który może je zarysować, czyli m.in. pod drzwiami, w przedpokoju lub pod stolikiem kawowym. Te dywaniki możesz często zmieniać, dzięki czemu podłoga nigdy ci się nie znudzi.  


Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55