Gospodarstwo na wsi
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

8 zastosowań boraksu w gospodarstwie domowym

Gospodarstwo na wsi
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zastosowanie boraksu w gospodarstwie domowym jest szerokie. Boraks jest wykorzystywany m.in. do czyszczenia powierzchni gładkich, przedłużania żywotności kwiatów i odświeżania koloru białych tkanin.

 

Boraks, czyli tetraboran sodu, jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Tworzy bezbarwne kryształy, które rozpuszczają się w wodzie. W przyrodzie występuje jako minerał – boraks rodzimy.

Uniwersalny środek do mycia

Boraks może służyć jako środek do mycia gładkich powierzchni (np. glazury, zmywarki lub fug). Rozpuszczając dwie łyżki boraksu i dwie łyżki octu w dwóch szklankach ciepłej przegotowanej ciepłej wody otrzymasz szybki i tani środek czyszczący. Możesz też dodać kilka kropel olejku zapachowego, aby preparat miał przyjemny zapach.

Środek na domowe insekty

Boraks może być wykorzystany do przygotowania domowego preparatu na mrówki. Zagotuj pół szklanki wody ze szklanką cukru. Dodaj łyżkę boraksu i dokładnie wymieszaj. Preparat umieść w spodku (naczynie powinno być płaskie) i postaw w miejscu, w którym pojawiają się mrówki. Podobnie postępuj w walce z karaluchami.

Wybielacz/odplamiacz do prania

Uciążliwe plamy po herbacie, winie lub kawie, poszarzałe firany i obrusy możesz wybielić środkiem przygotowanym na bazie boraksu. Czubatą łyżkę boraksu wsyp do czterech litrów ciepłej wody. Tkaniny mocz w roztworze przez ok. pół godziny, następnie wypierz. Boraks sprawdza się także w przypadku zabrudzeń na pieluchach tetrowych oraz do odświeżenia koloru białych tkanin.

Udrażniacz do rur

Boraks pomoże udrożnić zatkane rury. Pół szklanki sody i pół szklanki boraksu wymieszaj dokładnie ze szklanką octu spirytusowego. Preparat wlej do rur i odczekaj pół godziny. Następnie zalej litrem wrzącej wody.

Płyn do czyszczenia piekarnika

Boraks może być podstawą do przygotowania pasty czyszczącej tłusty osad z piekarnika. Pół szklanki soli wymieszaj z ośmioma łyżkami sody oczyszczonej, czterema łyżkami boraksu i szklanką ciepłej wody. Składniki dobrze wymieszaj, aby uzyskać jednolitą pastę. Tak przygotowanym preparatem wyczyść piekarnik. Środek spłucz ciepłą wodą.

Środek czyszczący złoto i srebro

Boraks jest wykorzystywany w czyszczeniu biżuterii, sztućców oraz dekoracji wykonanych ze słota lub srebra. Boraks wymieszaj z sokiem z cytryny. Proporcja powinna wynosić 1:1. Nałóż na złotą lub srebrną powierzchnię mieszankę boraksu i cytryny i pocieraj bawełnianą ściereczką, dopóki zanieczyszczenie nie zniknie. Preparat spłucz ciepłą wodą.

Boraks przedłuży żywotność kwiatów ciętych

Boraks jest powszechnie wykorzystywany jako środek, który przedłużyć piękny wygląd ciętych świeżych kwiatów. W tym celu wsyp łyżeczkę boraksu do wazonu z wodą.

Płyn do mycia okien

Boraks doskonale sprawdzi się także jako płyn do czyszczenia okien. Do trzech szklanek ciepłej wody wsyp dwie łyżeczki boraksu. Płyn przelej do spryskiwacza i rozpryskaj na okna. Do mycia użyj ściereczki z mikrofibry lub szarej, nielakierowanej gazety. 

Więcej na temat sprzątanie pranie usuwanie plam
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36