Pakowanie walizek
© sergiophoto/Fotolia.com

Dekalog prawidłowego pakowania

Pakowanie walizek
© sergiophoto/Fotolia.com

Przed rozpoczęciem pakowania zrób listę przedmiotów do zabrania. Kup mini kosmetyki i zroluj ubrania. Zamiast laptopa i aparatu fotograficznego weź tablet.

 

Udany wyjazd w dużym stopniu zależy od zawartości bagażu. Poznaj 10 sposobów na prawidłowe pakowanie. Dzięki temu zmieścisz do torby lub walizki wszystkie potrzebne rzeczy.

1. Lista rzeczy do zabrania

Po pierwsze, zrób listę wszystkiego, co chcesz zabrać. Zapisz na kartce, czego potrzebujesz na wyjazd oraz ustal listę priorytetów. Być może nie wszystkie przedmioty uda ci się zmieścić w walizce i trzeba będzie z czegoś zrezygnować. Sporządzenie listy pomoże ci też w spakowaniu się w podróż powrotną.

2. Bagaż podręczny

Szczególną wagę zwróć na bagaż podręczny, który będziesz nosić zawsze przy sobie. Może to być np. torba na ramię lub plecak. Niech w pakunku podręcznym znajdą się: portfel, dokumenty, sprzęt elektroniczny (telefony, laptopy, aparaty fotograficzne, ładowarki), a także leki, woda, jakaś przekąska, środki higieniczne, bielizna i ubranie na zmianę. Dzięki temu odciążysz nieco bagaż główny, a potrzebne przedmioty będziesz mieć przy sobie, nawet w sytuacjach awaryjnych np. gdy główny bagaż się zgubi lub poleci w innym kierunku.

3. Uniwersalne ubrania

Spakuj takie ubrania, które można założyć na wiele okazji, np. jeansy będą odpowiednie zarówno na wieczorne wyjście ze znajomymi, jak i wycieczkę po mieście. Zamiast brać tuzin ciuchów, nadrabiaj dodatkami, czyli paskami, apaszkami, biżuterią. W bagażu koniecznie musi się znaleźć jakaś ciepła bluza, t-shirt, długie spodnie, kryte buty, klapki (zarówno na plażę, jak i pod prysznic), bielizna oraz coś od deszczu.

4. Mini produkty

Mini produkty świetnie zastąpią pełnowymiarowe kosmetyki, a kupisz je w drogeriach. Żele i szampony po 50 ml będą dużo łatwiejsze do przetransportowania, niż te same artykuły o pojemności 100 lub 200 ml. Szybko je zużyjesz i wyrzucisz, dzięki czemu zyskasz więcej miejsca w bagażu, np. na pamiątki.

5. Rolowanie ubrań

Nie składaj staranie ubrań, tylko je roluj. Tak zwinięte ciuchy łatwiej jest poukładać w torbie i poupychać w wolnych przestrzeniach. Wbrew pozorom ta metoda zapobiega powstawaniu zagnieceń.

6. Tablet

Tablet z powodzeniem zastąpi laptopa, telefon, aparat fotograficzny i czytnik e-booków. Warto zainwestować w to urządzenie, zwłaszcza jeśli dużo podróżujesz. Zamiast kilku ciężkich sprzętów, wystarczy ci jeden. Być może nie wszystko uda ci się na nim zrobić, ale bez problemu sprawdzisz ulubione strony internetowe, poczytasz książkę, obejrzysz film lub zrobisz zdjęcie.

7. Foliowe torebki

Wszystko, co pakujesz do bagażu, pogrupuj i włóż w foliowe torebki. Oddzielnie posortuj bieliznę, kosmetyki czy ubrania na plażę. Dzięki temu łatwiej będzie ci znaleźć potrzebne przedmioty, unikniesz też ich ubrudzenia (jeśli np. coś się wyleje).

8. Ręczniki z mikrofibry

Ręczniki z mikrofibry mają funkcję szybkoschnącą, są też lekkie i zajmują niewiele miejsca. Łatwo dają się zrolować. Możesz też ich użyć do siedzenia na trawie czy plaży.

9. Podział bagażu

Jeśli jedziesz na wakacje ze znajomymi, podzielcie się bagażem. Niech jedna osoba weźmie suszarkę, druga czajnik elektryczny, a jeszcze inna żelazko turystyczne. Odciążycie własne bagaże, a na wyjeździe będziecie mogli swobodnie wymieniać się sprzętem.

10. Puste przestrzenie

Nie dopuść do sytuacji, że w bagażu pozostają puste przestrzenie. Możesz załatać je zrolowanymi ubraniami, butami lub innymi przedmiotami. W ten sposób zagospodarujesz miejsce w walizce i zapobiegniesz przemieszczaniu się zawartości bagażu.  


Więcej na temat sprzątanie
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47