Aby dobrze nakryć do stołu, należy po jego właściwym ustawieniu zadbać o czysty, wyprasowany obrus, płócienne serwetki, dopasowaną wzorem zastawę i dobrze ułożone sztućce. Następnie można zabrać się za dekorowanie stołu.

Reklama

Zmysł artystyczny nie jest niezbędny, gdy nakrywasz do stołu. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad.

Jak ustawić stół, aby zapewnić wszystkim wygodę?

Komfort zapewni gościom takie ustawienie stołów, aby były odsunięte od ścian i mebli o minimum 75 cm. Na przestrzeń osobistą warto zarezerwować dla każdego 70-80 cm, aby mógł swobodnie jeść i operować sztućcami. Krzesła ustawiamy zawsze równolegle do stołu i tak, aby nogi stołu nie przeszkadzały siedzącym. Dzieci sadzamy oddzielnie, aby zajęły się swoim towarzystwem i nie przerywały dorosłym w rozmowach. Będą mogły również ćwiczyć samodzielność przy stole.

Nakrycie stołu

1. Obrus. Najlepiej przygotować obrus jednolity (zwłaszcza przy wzorzystej zastawie), czysty, dobrze wyprasowany, zwisający z każdej strony stołu po minimum 20 cm.

2. Materiałowe serwetki. Układamy po lewej stronie od nakrycia lub na talerzu, a zużyte odkładamy z prawej strony.

Zobacz także

3. Zastawa. Powinna znajdować się o 2 cm od krawędzi stołu. Na spodzie stawiamy duży, płaski talerz, na nim głęboki talerz na zupę (lub bulionówkę), a na wierzchu talerzyk na zimne przystawki. Kieliszki ustawiamy z prawej strony nad talerzem, w kolejności od największego do najmniejszego od prawej strony do lewej.

4. Sztućce. Układamy je w kolejności podawanych dań, zaczynając od zewnątrz. Po prawej stronie zawsze układamy nóż ostrzem w stronę talerza oraz łyżkę (na zewnątrz), a widelce po lewej, ząbkami ku górze. Nad talerzem trzonkiem w lewo umieszczamy widelczyk do deseru, a nad nim przeciwnie łyżeczkę (lub nożyk, gdy podajemy deskę serów i owoce). Po lewej stronie od widelca (lub widelców) jest miejsce dla małego talerzyka i nożyka do pieczywa.

5. Dekoracje. Powinny być nie za wysokie, aby nie zasłaniały gości, dobrze zharmonizowane z resztą wystroju stołu i umieszczone na jego środku. Uwaga na świece i zapachowe podgrzewacze – lepiej włożyć je w szklane słoiki bądź zabudowane świeczniki, żeby uniknąć poparzeń czy nadpalonych rękawów.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama