małe dziecko
© poplasen/Fotolia.com

Jak i w czym prać ubranka dla niemowlaka?

małe dziecko
© poplasen/Fotolia.com

Pranie ubranek niemowlaka w standardowym proszku do prania może doprowadzić do podrażnień skórnych i reakcji alergicznych. Zalecane jest więc stosowanie takich detergentów, które mają nie zawierają wybielaczy i utrwalaczy koloru.

 

Ubranko kupione w sklepie przed użyciem zawsze trzeba wyprać. Materiał przechodzi przez wiele rąk: szwaczek, osób pakujących, metkujących, wykładających towar w sklepach, innych klientów, którzy oglądali towar. Każda z tych osób zostawia bakterie i zanieczyszczenia niebezpieczne dla malucha.

Jakich środków czyszczących użyć do prania?

Im młodsze dziecko, tym delikatniejszy powinien być proszek do prania jego ubranek. Zalecane są proszki z obniżoną zawartością kompozycji zapachowej, nie zawierające barwników i rozjaśniaczy optycznych. Środki piorące powinny być hipoalergiczne, nie zawierać związków, które mogłyby podrażnić skórę malucha. Delikatne proszki należy stosować do czasu aż dziecko nie ukończy 1. roku życia (jeśli jest alergikiem, dłużej). Przy zakupie proszku warto zwrócić również uwagę, czy środek posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak prać dziecięce ubranka?

Ubranka dziecka należy prać według zaleceń producenta znajdujących się na metce. Najczęściej materiałem jest delikatna bawełna, która pierze się najwyżej w 40ºC. Nie warto nastawiać wyższej temperatury cyklu, ponieważ ubranka mogą się skurczyć. Niemowlęce ciuszki pierze się osobno, dzieląc je na rzeczy jasne i ciemne. Pralkę nastawia się na podwójne płukanie, tak by żadna cząstka proszku nie pozostała w tkaninie

 

Do prania ręcznego niemowlęcych ubrań używa się płatków mydlanych. Wyprana ręcznie odzież powinna być kilkukrotnie wypłukana w czystej wodzie.

Czy prasować ubranka dla niemowlaka?

Każde ubranko malucha należy prasować. Temperatura wytwarzana przez żelazko działa jak sterylizator, usuwając z materiału wszelkie bakterie, alergeny i roztocza. Prasowanie wszystkich ubrań można ograniczyć dopiero, gdy niemowlę skończy co najmniej trzy miesiące.

Co z głębokimi plamami?

Do trudnych plam, np. z jagód czy marchwi zaleca się użycie szarego mydła. Plamę wystarczy mocno nasmarować mydłem, namoczyć i odstawić na pół godziny. Potem można wrzucić zaplamione ubranie do normalnego prania.


Więcej na temat pranie usuwanie plam
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43