jedwabny szal
© stepmar/Fotolia.comsrady

Jak prać, prasować i suszyć jedwab? Porady i zalecenia

jedwabny szal
© stepmar/Fotolia.comsrady

Ubrania z jedwabiu pierze się ręcznie, przy użyciu płatków mydlanych lub szamponu do włosów. Tkaninę delikatnie płucze się w zimnej wodzie z domieszką cukru, soli, cytryny bądź octu.

 

Czyszczenie tkanin z jedwabiu nie wymaga specjalnych płynów i preparatów. Wystarczy zwykły szampon do włosów lub płatki mydlane. Do płukania można użyć dostępnych w każdej kuchni środków.

Jak prać jedwab?

Jedwab pierze się wyłącznie ręcznie, w letniej wodzie. Pranie powinno trwać krótko, przez 5 minut (ważne, by temperatura wody była stała). Nie należy używać zwykłych proszków, czy płynów, można prać jedwab w szamponie do włosów czy płatkach mydlanych.

Jak płukać jedwab?

Jedwab płucze się czterokrotnie. Trzykrotnie w czystej, zimnej wodzie bez wyżymania. Ostatnie, czwarte płukanie należy zrobić dodając do miski dwie łyżki cukru i sok z cytryny, w proporcji – 1 cytryna na 1 litr wody. Takie płukanie pozwala nadać tkaninie połysk. Większa ilość cukru może usztywnić jedwab.

 

W przypadku białego jedwabiu proces płukania wygląda tak samo z wyjątkiem ostatniego kroku. Przy czwartym płukaniu zamiast cytryny należy dodać 1 łyżkę octu na 1 litr wody.

Jak suszyć tkaniny z jedwabiu?

Po praniu tkanin jedwabnych lekko wyciska się z nich wodę i wiesza do wysuszenia. Nie należy kłaść jedwabiu na grzejnikach, ani wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to powodować jego wyblaknięcie lub zżółkniecie.

Prasowanie ubrań z jedwabiu

Przy prasowaniu tkanin z jedwabiu należy zachować szczególną ostrożność. Nie używa się do tego funkcji żelazka parowego. Ubranie należy odwrócić na lewą stronę. Najlepiej, gdy jest ono jeszcze lekko wilgotne. Żelazko powinno być ustawione na jak najniższą temperaturę.

 

Jeśli nie jesteśmy pewni, że poradzimy sobie z domowym praniem jedwabiu, warto oddać go do profesjonalnej pralni chemicznej.


Więcej na temat pranie usuwanie plam
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41