Świeżo wyprane koszule
©thanksforbuying/Fotolia

Jak prać i prasować koszule? Przydatne porady

Świeżo wyprane koszule
©thanksforbuying/Fotolia

Piorąc koszulę należy pamiętać by nie ustawiać temperatury cyklu powyżej 40 stopni Celsjusza. Tego typu ubranie najlepiej prasować na lewej stronie.

 

Warto pamiętać o tym, że ostry zarost szybko niszczy stójkę i kołnierzyk koszuli. Kieszonki znajdujące się w niej nie powinny być wypychane dokumentami, a perfumy i dezodoranty warto nakładać na ciało, a nie na materiał.

Kiedy prać koszulę?

Koszulę zazwyczaj pierzemy po jednym dniu noszenia. To czy jest czysta czy brudna sprawdzamy oglądając wewnętrzną część kołnierzyka i okolice mankietów. Na tych elementach najszybciej widać zabrudzenia i pot. Latem, gdy przez wysoką temperaturę łatwiej się pocimy, koszula powinna być zmieniana również w ciągu dnia.

Już dziś zapoznaj się z ofertą Black Friday promocje i kup pralkę ze specjalnym programem do prania koszuli!

Przygotowanie koszuli do prania

Przed praniem koszuli, należy zapoznać się ze wskazówkami znajdującymi się na jej metce. W zależności od materiału z jakiego została wykonana koszula, temperatura oraz i cykl ustawiany w pralce może się różnić. Najczęściej jednak koszule pierzemy w temperaturze od 30 do 40 stopni. Pralki zazwyczaj mają też specjalny program do prania tego typu ubrań. Zwiększa on ochronę koszul i minimalizuje ich zagniecenia.

Zobacz także: kapsułki z płynem do prania.

Wirowanie i suszenie koszul

Jeśli to możliwe koszul nie należy wirować. Suszone powinny być na wieszakach z szerokimi ramionami. Koszule najłatwiej prasuje się, gdy są jeszcze wilgotne. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można je zwilżyć spryskiwaczem, lub użyć funkcji generatora pary znajdującego się w żelazku. Niektóre modele mają również dostępną opcję dostosowania intensywności wyrzutu pary. Im jej więcej, tym prasowanie jest prostsze i efektywniejsze.

Jak prasować koszule?

Przygotowując się do prasowania koszuli, powinniśmy rozpiąć mankiety i ułożyć je zapięciem do góry. Ramiona i tył koszuli najlepiej wywinąć na lewą stronę. Prasowanie zaczynamy od kołnierzyka, potem przechodzimy do mankietów, tyłu koszuli, a na końcu do wygładzenia przodu. Uważamy szczególnie na kanty i plastikowe guziki, które szybko się topią. Uprasowaną koszulę rozwieszamy w szafie na wieszakach z wyprofilowanymi brzegami.

 

Koszule w kolorach ciemnych, powinny być prasowane wyłącznie na lewą stronę, aby uniknąć nieestetycznych zmian koloru i lśniącej powierzchni.


Więcej na temat koszule pranie usuwanie plam
Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40