kobieta odsłaniająca firanki
© Narong Jongsirikul/Fotolia.com

Sposoby na moczenie, pranie i krochmalenie firan

kobieta odsłaniająca firanki
© Narong Jongsirikul/Fotolia.com

Firanki należy namoczyć przed praniem. Pierze się je w torbach do prania rzeczy delikatnych, w proszku z dodatkiem sody lub proszku do pieczenia. Na koniec firany warto wykrochmalić.

 

Firanki należy prać co najmniej raz na 6 miesięcy, przed i po sezonie grzewczym. Jeśli wiszą w kuchni, lub w oknie od strony ruchliwej ulicy, pranie trzeba wykonywać nawet raz w miesiącu.

Moczenie firanek

W zależności od stopnia zabrudzenia, należy stosować różne metody moczenia:

  • Firanki zakurzone – jeśli firanki są zakurzone należy włożyć je na co najmniej kilka godzin do wanny lub miski z letnią wodą. Im dłużej firany znajdują się w wodzie, tym łatwiej oddają brud, kurz i plamy.
  • Firanki pożółkłe – jeśli firanki pożółkły od np. dymu papierosowego, albo tłuszczu kuchennego, należy moczyć je przez kilka godzin w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (50 dag sody na 10 litrów wody) i dwóch łyżek płynu do mycia naczyń.
  • Firanki szare – jeśli firanki poszarzały, moczy się je przez kilka godzin w wodzie z dodatkiem soli kuchennej (50 dag soli na 10 litrów wody).
  • Firanki kremowe – jeśli oryginalny, kremowy kolor firanek nieco wyblakł, do wody, w której namaczamy firanę warto dodać mocny napar z czarnej herbaty (5-6 łyżek kuchennych naparu). Kremowych firanek nie moczymy w sodzie ani w soli, bo spłowieją jeszcze bardziej.
  • Firanki poplamione – firanki z plamami moczy się w środkach wybielających z chlorem (należy stosować się do zaleceń producenta wybielacza).

W czasie moczenia firan warto przemyć okna, parapety i grzejniki, by świeżo uprany materiał znów się nie pobrudził.

Jak wkładać firanki do pralki?

Franki z frędzlami, typu „makaron”, falbanami lub koronkami trzeba umieścić w specjalnej torbie do prania rzeczy delikatnych. W ten sposób uniknie się uszkodzenia pralki i materiału. Pozostałe firanki można po prostu poskładać i włożyć do pralki. Nie należy wkładać do bębna firan bezładnie zmiętych, bo podczas prania bardzo się pogniotą.

W czym prać firanki?

Firanki powinny być prane w specjalnym proszku. Proszek do firan może być jednak zastąpiony zwykłym proszkiem z dodatkiem 2 torebek proszku do pieczenia i 2 łyżek octu. Taki dodatek odświeży biel i pozwoli na usunięcie mocnych zabrudzeń. Piorąc w pralce pożółkłe firany warto również dodać 2 łyżki sody. Dzięki temu staną się one znów śnieżnobiałe. Kolorowe firany powinny być prane z dodatkiem 3 łyżek octu jabłkowego (kolory staną się znów intensywne).

Jak prać firany?

Firany z materiałów syntetycznych należy prać w 30 stopniach, zaś zwykłe, białe w 40 stopniach Celsjusza. Niska temperatura zapobiegnie zagnieceniom. Po płukaniu należy zostawić firanki w bębnie pralki na 5 minut do ocieknięcia.

Krochmalenie firan

Firanki po moczeniu, praniu i płukaniu warto wykrochmalić. Krochmal należy wlać do wiadra i uzupełnić do połowy wodą. Później wystarczy włożyć do niego firankę, tak by cała zanurzyła się w roztworze. Przed suszeniem należy rozwiesić materiał, by ociekł on z krochmalu.

Suszenie firanek

Firanek nie należy suszyć na grzejnikach i suszarkach elektrycznych. Zaleca się rozwieszanie ich nad wanną do wyschnięcia.  Świeżych firan nie powinno wieszać się jednak w oknach, w które świeci słońce, ponieważ może to doprowadzić do ich zżółknięcia. Jeśli materiał po 3 dniach nadal jest lekko pognieciony, można spróbować je wyprasować żelazkiem w niskiej temperaturze (około 110°C). Do pojemnika żelazka należy wlać wodę destylowaną z dodatkiem łyżeczki soli kuchennej, która usztywni firankę.


Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33