Termometr w mieszkaniu pokazuje wysoką temperaturę.
©jozsitoeroe/stock.adobe.com

Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie w upały, jeśli nie mamy klimatyzacji?

Termometr w mieszkaniu pokazuje wysoką temperaturę.
©jozsitoeroe/stock.adobe.com

 

Tegoroczne upały gwarantują co prawda fantastyczną wakacyjną pogodę, ale w mieście mogą stać się uciążliwe. Zwłaszcza jeśli po całym dniu pracy, kiedy wchodząc do nagrzanego mieszkania, uderza nas fala ciepłego i stojącego powietrza.

Upał w mieszkaniu może być bardzo dokuczliwy. Nie tylko utrudnia wypoczynek, zwłaszcza po całym dniu pracy, ale dodatkowo zwiększa odczuwane zmęczenie i dyskomfort. W walce z wysoką temperaturą oczywiście najlepiej sprawdzają się klimatyzatory i wentylatory, ale warto pamiętać jeszcze o kilku trikach.

 

Nie wpuszczaj do środka promieni słonecznych

Miło jest wypić poranną kawę przy pierwszych promieniach słońca, kiedy skwar jeszcze nie jest tak uciążliwy, jednak przed wyjściem do pracy warto zasłonić żaluzje, zasłony i zamknąć okna. Może trudno w to uwierzyć, ale w ten sposób wychłodzone po nocy mieszkanie, nie nagrzeje się tak bardzo w ciągu dnia. Otwarte okno sprawi, że temperatura w środku będzie taka sama jak na zewnątrz, a przez brak ruchu powietrza ta faktycznie odczuwana okaże się jeszcze wyższa. Oczywiście najskuteczniej działają rolety zewnętrzne, które latem chronią przed upałem, a zimą zatrzymują ciepło w środku.

Na intensywne wietrzenie decydujmy się nocą i nad ranem, kiedy powietrze jest znacznie chłodniejsze. Wychodząc do pracy, można zostawić uchylone okno, ale po tej stronie, która znajduje się w cieniu. W ten sposób zapewnimy dostęp świeżego powietrza przez cały czas. Okna otwieramy też zaraz po deszczu, aby cieszyć się rześkim i wolnym od alergenów powietrzem.

 

Wyłącz nieużywane urządzenia elektroniczne

Pamiętaj, że każde pracujące urządzenie elektroniczne, zwłaszcza jeśli ładowana jest jego bateria, wytwarza ciepło. Obliczono, że podstawowe urządzenia domowego użytku dostarczają tyle ciepła, ile przez 45 min jest w stanie wniknąć przez otwarte okno, do pomieszczenia wielkości około 50 m!

Podobny efekt dają zapalone żarówki, dlatego w upalne dni i wieczory znacznie lepiej sprawdzają się lampki led, które wytwarzają znacznie mniej ciepła. Te tradycyjne działają podobnie do najprostszej grzałki. Dlatego jeśli chłodzimy wieczorem mieszkanie i nie potrzebujemy pełnej iluminacji, warto wyłączyć nadmiar oświetlenia.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29