Malowanie pokoju
Image by LifetimeStock.com

Malowanie pokoju krok po kroku

Malowanie pokoju
Image by LifetimeStock.com

Aby pomalować pokój bez szkód, wynieś z pomieszczenia wszystkie obrazy, meble, dekoracje. To, czego nie możesz usunąć, przykryj folią malarską – najlepiej kup kilka sztuk, ułóż jedna na drugiej i przyklej taśmą.

Najlepszy czas na malowanie mieszkania

Najlepiej malować ściany, kiedy temperatura wynosi 10-25 stopni. Idealną porą jest wiosna lub jesień. W pomieszczeniu będzie odpowiednia wilgotność, a na zewnątrz na tyle ciepło, aby dobrze wywietrzyć mieszkanie po malowaniu.

Malowanie ścian pokrytych starą farbą

Żeby rozpocząć malowanie pokoju, najpierw musisz uporać się ze starą farbą. Jeśli farba zostawia ślad na dłoni, to najprawdopodobniej farba klejowa, którą trzeba namoczyć i usunąć. Trudniej usuwa się ze ścian emalię olejną. Niezbędny będzie specjalistyczny środek do usuwania tego rodzaju farb oraz papier ścierny. Po oczyszczeniu ściany ze starej farby należy położyć gładź gipsową.

Malowanie pokoju a zabrudzenia na ścianie

Aby pomalować pokój, koniecznie trzeba pozbyć się plam. Da się to zrobić za pomocą gąbki z płynem do naczyń lub wodą z mydłem malarskim. Pył usuniesz szczotką. Aby pomalować pokój szybciej, można zastosować farbę podkładową, dzięki której unikniesz mechanicznego czyszczenia ścian.

Jak pomalować pokój – wałkiem czy pędzlem?

Do malowania pokoju potrzebne będą zarówno wałki, jak i pędzle. Najlepiej kilka, różnych wielkości. Jeśli malujesz gładką powierzchnię, runo wałka może być mniejsze (do długości jednego centymetra). W przypadku powierzchni o dużych zrogowaceniach i zniekształceniach, konieczne będzie runo dwa razy dłuższe.

Jaką farbę do malowania pokoju wybrać?

Żeby raz pomalowany pokój przez kilka lat dobrze wyglądał, istotny jest dobór farby. Najważniejsze, żeby przeczytać na opakowaniu, do jakiej powierzchni przeznaczona jest emulsja. Dużym ułatwieniem są próbki farb. Dzięki nim szybko dowiesz się, czy farba, którą planujesz kupić, da Ci oczekiwany rezultat.

Zanim rozpoczniesz malowanie pokoju wymieszaj farbę

Każdą farbę, niezależnie od wielkości i opakowania należy wymieszać. Farby w puszce można wstrząsnąć, a farby w wiaderkach wymieszać za pomocą wiertarki z nakładką do malowania. Zanim pomalujesz pokój, możesz dodatkowo wymieszać farbę wystruganym patykiem.

Malowanie ścian i sufitu w pokoju

Malowanie pokoju najlepiej rozpocząć od sufitu, wykonując równoległe ruchy. Każdy nowy pas powinien po części pokrywać stary. Następnie należy pokryć farbą narożniki, używając do tego pędzelka lub okrągłego wałka. Równolegle do krawędzi sufitu, powinno się przykleić taśmę samoprzylepną, która oddzieli kolor sufitu od koloru ściany. Żeby pomalować pokój równomiernie, dobrze jest zacząć od ściany z oknem, ponieważ pada na nią najwięcej światła. Podczas malowania ścian, trzeba wykonywać ruchy pionowe, poziome i skośne. Następną warstwę farby kładziemy dopiero wtedy, gdy poprzednia wyschnie. Zwykle optymalny efekt otrzymuje się malując pokój dwa razy.

 

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17