zmywarka
Pixabay/condesign/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zrób to sam – samodzielne podłączanie zmywarki w domu

zmywarka
Pixabay/condesign/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Podłączenie zmywarki nie jest trudne, wystarczy kilka podstawowych narzędzi oraz stosowanie się do zaleceń. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że wszystko zostało fachowo zrobione i nie grozi nam nagłe zalanie mieszkania – powierzmy to zadanie hydraulikowi.

Podłączanie zmywarki – doprowadzanie czystej wody, przejścia wodne

Woda, którą mamy zamiar podłączyć do zmywarki, powinna być wodą, której używamy na co dzień do picia i gotowania. Jeżeli tak nie jest, przed montażem należy sprawdzić, czy woda, która ma być podłączona do zmywarki nie jest zbyt twarda i nie zawiera dużej ilości żelaza i manganu, ponieważ może to uszkodzić urządzenie i znacznie pogorszyć jakość zmywania. W takim wypadku niezbędne będzie założenie odpowiednich filtrów (do nabycia w sklepie hydraulicznym). Do zmywarki najczęściej podłącza się zimną wodę, ale zdarzają się modele z opcją doprowadzenia wody ciepłej o temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Wówczas ogranicza się zużycie prądu na podgrzewanie wody.

Narzędzia i części do podłączenia zmywarki

Narzędzia niezbędne do podłączenia zmywarki: cybant, przedłużka 1'' (do zmywarek na ciepłą wodę), trójdrogowy zawór czerpalny 1'' (do zmywarek na zimną wodę), element syfonu zlewozmywakowego z bocznym przyłączeniem i uszczelki. Standardowo zmywarki są wyposażone w wąż o długości 1,2 – 1,5 m, jeżeli okazało się, że jest on niewystarczający trzeba go wymienić na dłuższy. Jeżeli przewód jest za długi nie wolno go samodzielnie skracać, ponieważ zawiera on elementy znajdujące się pod napięciem – należy wymienić go na krótszy. Wszystkie niezbędne do montażu elementy kupimy w sklepie z artykułami hydraulicznymi.

Media Expert promocje to świetna okazja, aby kupić sobie nową zmywarkę bez obaw o zbyt duże koszty!

Podłączenie zmywarki krok po kroku

Przed przystąpieniem do podłączania zmywarki należy zakręcić główny zawór wody w mieszkaniu/domu. Następnym krokiem jest demontaż baterii pod kuchennym zlewem. Trójdrogowy zawór czerpalny montujemy na zaworze zimnej wody. W przypadku zmywarek podłączanych do zaworu ciepłej wody – należy w niego wkręcić przedłużkę. Następnie montujemy uszczelki. W przedłużkę lub zawór czerpalny wkręcamy wąż (ważne, aby nie miał załamań ani nie był zagięty), który fabrycznie powinien być wyposażony w zawór zapobiegający cofaniu się wody do instalacji.

Podłączanie zmywarki – odprowadzanie zużytej wody do kanalizacji

Odprowadzanie zużytej wody ze zmywarki polega na podłączeniu węża ściekowego zmywarki do syfonu znajdującego się pod zlewozmywakiem. Wąż odprowadzający wodę musi znajdować się na wysokości 40-80 cm od podłoża, na którym stoi zmywarka. Przed przyłączeniem węża należy usunąć plastikową zatyczkę zabezpieczającą. W tym celu wymieniamy górną kształtkę syfonu na kształtkę z bocznym przyłączeniem, na którym umieszczamy wąż ściekowy zmywarki. Ściśnięcie przyłączenia cybantem dodatkowo zabezpieczy przed zsunięciem się węża.

Podłączanie zmywarki do prądu i zabezpieczenie przed zalaniem

Zmywarka nie może stać na przewodach rurowych ani na kablu zasilania elektrycznego. Podłączenie zmywarki do prądu powinno znajdować się co najmniej 60 cm od zaworów wodnych. Wtyczkę zmywarki podłączamy do gniazdka z uziemieniem. Zmywarki są wyposażone w system przerywający dopływ wody w momencie, gdy pojawią się nieprawidłowości w działaniu zmywarki lub wewnętrzne wycieki.

Więcej na temat urządzanie domu
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47