salon z dekoracjami
©arsdigital/Fotolia

Ozdoby do salonu powinny cieszyć oko domowników i gości. Bardzo ważną rolę w dekoracji salonu spełniają ściany pomieszczenia. To one są tłem dla dodatków i mebli.

Ozdoby do salonu– jak ożywić pustą ścianę?

  • Malowanie ścian – beżowe, cieliste kolory doskonale sprawdzają się, jeśli na ścianach widnieją obrazy, czy fotografie. Niektórzy preferują dekorowanie ścian wzorzystymi tapetami, są one już dekoracją samą w sobie. Modne są również fototapety z motywami zwierzęcymi, mapami, koronkami i krajobrazami.
  • Obrazy i grafiki – są podstawową dekoracją ścian. Przy ich doborze należy zwracać szczególną uwagę na kolory i motyw obrazów, ponieważ nie wszystkie będą pasować do wnętrza i pozostałych elementów wystroju. Obrazy i rysunki można doświetlić światłem punktowym, by je podkreślić. Do salonu nowoczesnego, czy skandynawskiego będą pasowały obrazy bez ramy, a do salonu w stylu rustykalnym obrazy z drewnianą ramą.
  • Zegar – na ścianie warto zawiesić zegar ścienny. Może być drewniany, metalowy, czy specjalny, w formie naklejki przyklejonej na ścianę. Te drewniane, np. z kukułką idealnie sprawdzą się w salonie w stylu rustykalnym. Metalowe zegary i te przyklejane świetnie ozdabiają salon skandynawski i nowoczesny.
  • Fotografie – świetnym pomysłem są zdjęcia rodzinne, upamiętniające wspólne wakacje, czy ważne uroczystości. Zdjęcia w ramkach są klimatyczną ozdobą do salonu w stylu rustykalnym bądź prowansalskim. Można też zastosować do nich antyramę, która doskonale dekoruje ściany salonów w stylu nowoczesnym.

Półki – na ścianach w salonie rustykalnym, czy prowansalskim warto zawiesić drewniane półki, na których można postawić wiele ozdób, np. porcelanę, zdjęcia, kwiaty, książki, wazony, czy inne dekoracje. Półki metalowe sprawdzą się w salonach w stylu skandynawskim i nowoczesnym.