Segregacja śmieci
© monticellllo/Fotolia.com

Jak ograniczyć plastik? 10 prostych sposobów na bycie eko

Segregacja śmieci
© monticellllo/Fotolia.com

Proste sposoby na ograniczenie plastiku pomogą nam być eko bez zbędnych wyrzeczeń. Wystarczy wprowadzić tylko kilka kroków, aby zmniejszyć ilość plastikowych odpadów. Z każdym rokiem ziemię zalewa fala plastikowych śmieci. Niszczy naszą planetę, zabija rośliny i zwierzęta.

Produkty z tworzyw sztucznych rozkładają się przez setki lat. Wszyscy o tym wiemy, lecz i tak na co dzień używamy jednorazowych toreb i akcesoriów. Według ONZ rocznie produkujemy aż 300 milionów ton śmieci. Przewiduje się, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Plastik w oceanie - czy ograniczenie plastiku ma sens?

 

Dużo osób uważa, że małe działania w naszym otoczeniu nie zażegnają problemu. Wielkie koncerny pakują  wszystkie produkty w plastikowe opakowania, bo tak jest taniej. A duża część zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to odpadki z narzędzi połowowych. Jednak ograniczenie ilości odpadów w naszym domu jest bardzo ważne. To początek zmian w świadomości i pierwszy krok do czystego środowiska. Niemal 50% śmieci znajdujących się w oceanach to artykuły plastikowe po artykułach jednorazowego użytku. Kilka prostych kroków może zmienić przyszłość naszej planety.

 

10 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku

 

Wielorazowe torby na zakupy

Używanie toreb wielorazowego użytku to pierwszy krok na drodze do ograniczenia plastiku. Irytujące foliowe torebki zalegające w domu lub masowo wyrzucane do kosza to przeszłość. Kup jedną dużą i jedną małą torbę materiałową - posłużą Ci przez lata. Warto również postawić na zestaw woreczków lnianych na warzywa i owoce. Zamiast brać cienkie, plastikowe siatki, które od razy pójdą do kosza. Pojedynczych produktów w ogóle nie pakuj, a większą ilość warzyw, owoców czy orzechów właśnie do lnianych woreczków.

Wielorazowa butelka na wodę

Dorosły człowiek każdego dnia powinien wypijać minimum 1,5 litra wody. Miesięczne to aż 30 dużych, plastikowych butelek. Takiego zużycia plastiku bardzo łatwo można uniknąć, dzięki dzbankom i butelkom filtrującym. To rozwiązanie pomaga nie tylko zmniejszyć ilość odpadów, ale również zaoszczędzić. Woda z kranu jest duża tańsza niż ta butelkowana.

Nie kupuj słomek i jednorazowych sztućców

Słomki i jednorazowe sztućce stanowią dość małą część plastikowych odpadów, ale każda zmiana jest ważna. To produkty, który właściwie wcale nie są potrzebne do życia, więc najłatwiej jest się ich pozbyć. Na grilla czy imprezę w plenerze zabierz metalowe sztućce. Jeśli nie możesz zrezygnować ze słomek, również postaw na te z metalu lub tworzyw naturalnych.

Nie kupuj produktów zapakowanych w plastik

Bardzo często produkty na półkach sklepowych pakowane są w plastik. Tak na prawdę na każdym dziale możemy znaleźć kilogramy plastiku. Dużo łatwiej jest robić zakupy na targu. Tam wszystko leży luzem, a kasze, makarony, orzechy, suszone owoce są w pojemnikach wielorazowego użytku. Jeśli jednak nie masz wyjścia i musisz iść do supermarketu, staraj się wybierać warzywa i owoce bez opakowań i produkty w szklanych, kartonowych opakowaniach.

Stawiaj na naturalne materiały

Podczas każdego prania włókna oddzielają się od ubrań i trafiają do oceanów. Jedna poliestrowa bluza może mieć ponad 250 tysięcy mikrowłókien. Staraj się wybierać ubrania z naturalnych materiałów - bawełny, wełny, jedwabiu lub lnu. Twoje ciało również będzie zadowolone z tego wyboru, szczególnie podczas ciepłych dni.

Unikaj kosmetyków z zawartością mikroplastiku

Do kosmetyków często pakowane są kuleczki mikroplastiku. Znajdują się one w żelach, peelingach, mydłach i kosmetykach do demakijażu. Unikaj produktów z dodatkiem: Polyethylene, Nylon, Polypropylene, Polyethylene terephthalate oraz Polymethyl methacrylate i Polytetrafluoroethylene.

Ogranicz kupowanie kosmetyków w plastiku

Staraj się wybierać produkty w opakowaniach papierowych, szklanych lub metalowych. Świetnym wyborem będą tutaj mydła w kostce do twarzy, ciała i włosów. Nie używaj jednorazowych maszynek. Kupuj ekologiczne wkłady i uzupełnienia, których opakowanie ma zdecydowanie mniej plastiku. Eksperymentuj z domowymi kosmetykami DIY.

Wielorazowe pojemniki na lunch

Woreczki strunowe i torebki śniadaniowe to rzeczy z których lepiej zrezygnować. Dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem są pudełka na lunch. Nie musisz się przejmować tym, że są plastikowe - spokojnie posłużą przez kilka lat. Największym problemem nie są plastikowe urządzenie wielorazowe, lecz jednorazówki wyrzucane każdego dnia.

Zabierz własne opakowania na zakupy

Ekologiczne zakupy to nie tylko materiałowe torby. Możesz również zabierać ze sobą inne opakowania na produkty. Słoiki czy pudełka świetnie sprawdzą się przypadku zdrowej kaszy, ryżu, orzechów i innych produktów na wagę. W dziale serów, wędlin i ryb na wagę też możesz poprosić o zapakowanie żywności w swoje opakowania. Nie zapominaj, aby idąc na targ po jajka, zabierać własną wytłoczkę z poprzednich zakupów.

Kawa - nigdy w kapsułkach i plastikowym kubku

Używanie ekspresu na kapsułki to niepotrzebne, plastikowe odpady przy każdej kawie. Dużo lepiej sprawdzi się kawa ziarnista lub mielona. Jeśli lubisz zaglądać do kawiarni, zawsze bierz ze sobą wielorazowy kubek. Te podawane w sieciach z kawą wyglądają na papierowe, ale tak na prawdę mają w sobie dużo plastiku.

Oznaczenia plastiku - który plastik jest niebezpieczny?

Należy przede wszystkim ograniczyć plastik, który nie nadaje się do ponownego użycia i jest niebezpieczny dla naszego zdrowia.

  1. 01 - PET - tworzy się z niego butelki i bluzy polarowe. Nie może zostać poddany recyklingowi, a woda przechowywana w butelkach PET zawiera substancję o działaniu zbliżonym do estrogenów.
  2. 02 - HDPE - to bezpieczny plastik, który można używać ponownie. Można w nim przechowywać żywność bez wpływu na zdrowie.
  3. 03 - PVC - to plastik, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, wykorzystuje się go jedynie w produktach nie związanych z żywnością, jak rury czy wykładziny.
  4. 04 - LDPE - wykorzystywany do foliowych reklamówek i torebek. Nie jest to najbezpieczniejszy rodzaj plastiku, jest nieprzystosowany do wysokich temperatur.
  5. 05 - PP - to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku, stosowany jest do opakowań jogurtów i serków.
  6. 06 - PS - wydziela toksyny, zwłaszcza pod wpływem ciepła. Jego najpopularniejszą odmianą jest styropian.
  7. 07 - inne plastiki - mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, pod żadnym pozorem nie powinno się ich używać powtórnie. 

 

 

Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43