Malowanie drewna
© viiwee/Fotolia.com

Meble, podłogi, okna i drzwi. Odnowa i pielęgnacja starego drewna

Malowanie drewna
© viiwee/Fotolia.com

Stare drewno będzie jak nowe, dzięki szlifowaniu, czyszczeniu, nałożeniu nowej powłoki ochronnej. Do pielęgnacji drewna idealne są oleje i woski.

 

Drewno naturalne najlepiej czyścić wzdłuż słojów – za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Meble lakierowane powinno się przecierać zwilżoną miękką ściereczką. Rys na meblach można się pozbyć wazeliną.

Czym odnowić i czyścić drewno

Drewno można odnowić za pomocą środków do ochrony drewna: lakieru i lakierobejcy. Dla podtrzymania efektu przy pielęgnacji używa się oleju lub wosku.

 

  • odnowienie drewna – lakiery i lakierobejce (połączenie lakieru i bejcy)

 

Lakiery bardzo dobrze nadają się do odświeżenia podłóg i mebli. Lakierobejce (zwane też lakobejcami) najlepiej stosować do odświeżenia drzwi oraz schodów. Do boazerii i ram okiennych można stosować oba środki. Zarówno lakiery, jak i lakierobejce zabezpieczają drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Lakier eksponuje naturalne słoje drewna, zaś lakierobejca to produkt, który dodatkowo barwi drewno.

 

  • pielęgnacja drewna – oleje i woski

 

Oleje pogłębiają barwę drewna. Wnikając głęboko w strukturę drewna chronią je przed wchłanianiem wody i wilgoci, przed grzybami a jednocześnie pozwalają mu oddychać. Zapobiegają też pękaniu drewna. Mogą być stosowane jako impregnat, główna powłoka ochronna, którą trzeba co pewien czas uzupełniać oraz środek pielęgnacyjny. Ich wadą jest uwypuklanie nierówności podłoża. Po nałożeniu oleju (pędzlem wałkiem lub szpachlą) i wyschnięciu powierzchni, drewno trzeba starannie wypolerować za pomocą szlifierki z tarczą filcową, by uniknąć nieestetycznych smug.

 

Woski nie wnikają głęboko w drewno, tylko tworzą ochronną, gładką i elastyczną powłokę nie przepuszczającą wilgoci. Stosuje się je jako warstwy ochronne lub pielęgnacyjne. Wosk ma właściwości antystatyczne, więc poleca się go wszystkim alergikom. Nie zaleca się jednak nakładania wosku na drewno, które znajduje się na zewnątrz. Meble woskowane najlepiej czyścić okrężnymi ruchami za pomocą bawełnianej ściereczki.

Samodzielna odnowa mebli w 3 krokach

Stare drewno można skutecznie odnowić samodzielnie. Bardzo ważne jest, żeby używać środków przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji drewna.

 

1. Przygotowanie podłoża

 

Na początku należy wyszlifować powierzchnię, aby pozbyć się starego lakieru. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie drewna.

 

2. Nałożenie impregnatu

 

Na równą i wypolerowaną powierzchnię nakłada się impregnat, zwłaszcza, jeśli drewniane meble używane są na zewnątrz. Impregnat techniczny zabezpieczy drewno przed pleśnieniem i innymi skazami grzybowymi.

 

3. Nałożenie warstwy ochronnej z lakieru

 

Nałożenie 2-3 warstw lakieru sprawi, że powierzchnia stanie się odporna na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także wnikanie wody. Lakier powinien wydobywać naturalny kolor drewna.

 

Więcej na temat remont
Przeładuj

Daria Widawska o zarobkach w czasach pandemii! "Był czas zarabiania większych pieniędzy i nie odłożyliśmy"

zobacz 02:08