pościel
© Dmitry Vereshchagin/Fotolia.com

Jak prać pościel? Praktyczne porady i wskazówki

pościel
© Dmitry Vereshchagin/Fotolia.com

Sposób prania pościeli zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jednak pierze się ją w pralce, odwróconą na lewą stronę, w temperaturze 40 stopni.

 

Pościel zmieniamy w zależności od stopnia zabrudzenia, nie rzadziej niż co 3 tygodnie. Jeśli jednak zabrudzi się ona szybciej, na przykład w czasie choroby, powinna być wyprana od razu.

Jak przygotować pościel do prania?

Pościel przed praniem sortujemy według koloru i materiału, z jakiego została wykonana. Nie wrzucamy jej do bębna pralki razem z np. ręcznikami czy bielizną. Dobrym rozwiązaniem jest pranie pościeli na lewej stronie. Unikamy wtedy otarć i blaknięcia koloru. Przed praniem należy zapiąć zamki i guziki w poszewkach.

Czy można łączyć kolory?

Pościel białą pierzemy oddzielnie. Resztę kolorów (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań na metce) możemy mieszać, jak przy zwykłym praniu. Nie zaleca się jednak mieszania skrajnie różnych odcieni np. granatu z żółtym.

Jak często pierzemy pościel?

Częstotliwość prania pościeli zależy przede wszystkim od stopnia jej zabrudzenia. Maksymalnym czasem używania jednej zmiany poszewek i prześcieradeł są jednak 3 tygodnie.

 

Granica trzech tygodni na wykorzystywanie pościeli bez prania to jednak maksimum. Częstsze pranie pościeli jest konieczne na przykład w przypadku:

  • Pościeli dla niemowlaka – pierzemy ją nie rzadziej niż co półtora tygodnia. Układ immunologiczny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego nadmiar bakterii w jego otoczeniu może prowadzić m.in. do biegunki czy ulewania.
  • Pościeli dla przedszkolaka – wiele zależy od tego, czy maluch poradził sobie już z okresem moczenia się w nocy w łóżku. Jeśli tak, pościel wymieniamy co 2 tygodnie.
  • Pościeli dla nastolatka – etap dojrzewania wiąże się z wieloma zmianami w organizmie nastolatka. Przetłuszczona skóra, trądzik, pierwsze miesiączki – to czynniki, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Pościel w związku z tym zmieniamy co półtora tygodnia.
  • Choroby – jeśli podczas choroby spędzamy całe dnie w łóżku, pościel powinniśmy wymieniać co 2-3 dni.

Jak prać pościel z satyny bawełnianej?

Satyna bawełniana to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji pościeli. Pierzemy go w temperaturze od 40 do maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Nie wolno stosować wybielaczy. Pościeli nie trzeba prasować - wystarczy, że zrezygnujemy z trybu wirowania i wilgotną rozwiesimy do wyschnięcia.

Jak prać pościel z flaneli?

Pościel z flaneli pierzemy ręcznie lub w pralce, w temperaturze od 40 do maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Nie stosujemy wybielaczy. Do prania dodajemy małą ilość detergentu do flaneli i płyn do płukania. Dzięki temu flanela będzie miększa i delikatniejsza. Możemy ją prasować.

Jak prać pościel z kory?

Pościel z kory jest łatwa do utrzymania. Pierzemy ja mechanicznie w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Nie stosujemy odwirowywania. Nie prasujemy jej.

Jak prać pościel białą i antyalergiczną?

Pościel białą i antyalergiczną pierzemy w pralce w temperaturze 40 stopni Celsjusza bez środków zmiękczających. Suszymy na słońcu, odwróconą na lewą stronę.


Więcej na temat pranie usuwanie plam
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48