Impregnacja drewna
© gkrphoto/Fotolia.com

Pielęgnacja tarasu z drewna. Wybór drewna tarasowego

Impregnacja drewna
© gkrphoto/Fotolia.com

Taras drewniany znacznie szybciej podlega biodegradacji niż pionowe elewacje w wyniku innego rodzaju użytkowania powierzchni, zużywania się środków do impregnacji oraz szkodliwego oddziaływania warunków środowiska.

 

Materiał na taras musi być bardzo odporny na szkodliwe oddziaływanie warunków środowiska zewnętrznego. Efektowne drewniane posadzki są niezwykle popularne, gdyż wyglądają bardzo szlachetnie, amortyzują upadki, są ciepłe w dotyku i nie nagrzewają się latem. Poziome powierzchnie są jednak narażone na silniejsze działanie warunków atmosferycznych – zalega na nich woda, śnieg, podlegają ścieraniu w wyniku chodzenia po nich. Dlatego trzeba je dobrze zabezpieczyć by długo służyły.

Jakie drewno na taras jest najlepsze

Tarasów nie powinno się budować z materiałów zupełnie nieodpornych na wilgoć, deformujących się i wyginających pod jej wpływem. Zdecydowanie odradzane jest drewno olchowe oraz bukowe, a także samba (drewno egzotyczne). Najlepsze rodzime gatunki drewna na budowę tarasu to: sosna i świerk, które bezwzględnie należy zaimpregnować, gdyż charakteryzują się niską odpornością na działanie wody. Po wyschnięciu odkształcają się i pękają. Dąb ma natomiast dużą stabilność, co czyni z niego najbardziej odporny gatunek na oddziaływanie wilgoci. Ponadto jest bardzo twardy, a więc niezwykle odporny na uszkodzenia, zarysowanie czy ścieranie. Wykonane z niego deski oprócz impregnacji można także bejcować. Część gatunków drewna egzotycznego, np. bangkirai, zawiera oleje i garbniki, co stanowi naturalną ochronę przed wilgocią. Massaranduba to także wspaniały, bardzo twardy i odporny materiał na taras.

Taras drewniany: impregnacja i ochrona

Niepielęgnowane deski tarasowe znacznie szybciej zmieniają kolor – blakną i szarzeją i podlegają biodegradacji o wiele szybciej niż drewniane elewacje. Żywotność tego naturalnego materiału przedłuży zadaszenie nad tarasem. Głębia i intensywność barwy drewnianych desek nie znikną tak szybko, gdy będą choć częściowo osłonięte przed promieniami słońca, deszczem i wiatrem. Dodatkowo bardziej szorstka powierzchnia desek gwarantuje lepsze wchłanianie preparatów zabezpieczających. Profesjonalne zabiegi odszarzania powierzchni tarasu są dość kosztowne, warto zadbać więc o nią samemu. Wcieranie specjalistycznych preparatów powinno się powtarzać nawet 3 razy do roku. Wcześniej należy umyć powierzchnię myjką ciśnieniową i użyć detergentu przeznaczonego do drewna. Na zwilżone wodą deski nakłada się ściereczką środek do impregnacji drewnianych parkietów zewnętrznych. Można wybrać wnikające głęboko w strukturę drewna oleje lub lazurę, zachowujące się jak impregnaty, lakier, zabezpieczający powierzchnię desek lub lakierobejcę, która nadaje połysk i nie ukrywa naturalnego rysunku drewna.


Więcej na temat urządzanie domu Taras
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05