michaeljung
© michaeljung/Fotolia.com

Sprawdzone sposoby na zaprowadzenie porządków w mieszkaniu

 michaeljung
© michaeljung/Fotolia.com

Sprzątanie mieszkania zacznij od ustalenia listy zdań. Następnie uporządkuj dywany, okna, lampy i żyrandole. Przejdź do robienia porządków w szafach i na regałach, a na koniec umyj i odkurz podłogi.

 

Wiosną lub latem warto zrobić generalne porządki w mieszkaniu. Żeby przeprowadzić je szybko, sprawnie i skutecznie należy znać odpowiednią kolejność wykonywania zadań. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i energię, a także unikniesz zagrożenia większego bałaganu, niż był wcześniej.

Lista zadań

Na początku sporządź listę tego, co chcesz zrobić. Być może zależy ci jedynie na umyciu okien lub posprzątaniu szafy, a pranie dywanów będzie zbędne? Jeśli nie masz czasu na generalne porządki, podziel sobie zadania na kilka dni.

Dywany

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, zajmij się dywanami. Dokładnie je odkurz, wytrzep, a jeśli potrzeba, upierz. Do tego celu użyj specjalnej szczotki oraz ciepłej wody z dodatkiem odrobiny kwasu cytrynowego bądź octu. Wyschnięte dywany zwiń w rulon i wynieś z pokoju (np. na balkon czy do piwnicy). Nie będą przeszkadzały ci w dalszych czynnościach, unikniesz również ich większego zabrudzenia (np. podczas omiatania sufitów).

Ściany i sufity

Weź długą, czystą szczotkę do podłóg, delikatną miotłę bądź szczotkę do kurzu. Dokładnie omieć sufity oraz ściany. W ten sposób pozbędziesz się pajęczyn, kurzu oraz drobnych zanieczyszczeń.

Lampy i żyrandole

Zdemontuj wszystkie żyrandole i lampy. Przetrzyj je ściereczką z mikrofibry, którą namoczysz w wodzie. Sprzęt pozostaw do wyschnięcia, wytrzyj smugi, po czym zamontuj ponownie. Umyte żyrandole i lampy będą dawały mocniejsze, czyste światło.

Okna

Przejdź do mycia okien. Zdejmij i upierz firanki oraz zasłonki, omieć ramy okien i karnisze. Przygotuj ciepłą wodę z dodatkiem kilku łyżek octu i umyj nią szyby. Do tego celu użyj czystych ściereczek z mikrofibry oraz starych gazet, które usuną smugi. Wygodne są też urządzenia do mycia okien, które z jednej strony rozprowadzają płyn do mycia, a z drugiej wyposażone są w gumę do ściągania wilgoci. Następnie przejdź do mycia ram okiennych, karniszy i parapetów.

Meble

Czas posprzątać meble. Do ich czyszczenia używaj ciepłej wody lub specjalnych mleczek bądź chusteczek. Dokładnie przetrzyj z zewnątrz szafy, regały, komody, półki, biurka, stoliki, krzesła, fotele, sofy. Umyj także ramy obrazów oraz wszelkie drobiazgi, które znajdują się na meblach.

Szafy

Gdy już umyjesz meble z zewnątrz, przejdź do czyszczenia ich zawartości. Wyjmij z szafy wszystko, co się w niej znajduje i wytrzyj kurze. Zrób przegląd ubrań, wyrzuć lub schowaj te, które nie są ci potrzebne. Jeśli jakiś ciuch wisi w szafie od dłuższego czasu, wypierz go. Podobnie postępuj z zawartością pozostałych mebli, np. komody czy biurka. Sprzęty, których nie używasz wyrzuć. Generalne porządki to doskonały czas na pozbycie się zbędnych przedmiotów.

Podłogi

Na koniec generalnych porządków przejdź do zamiatania, odkurzania i mycia podłóg. Dobierz odpowiedni środek do ich czyszczenia. Do płytek zastosuj specjalne płyny, natomiast do drewna - woski i mleczka. Unikaj mycia drewnianych parkietów mopem, lepiej zrób to delikatną ściereczką. Dzięki temu unikniesz zniszczenia podłóg.

Zakończenie

Gdy podłogi wyschną, zawieś w oknach czyste firanki i zasłonki, zmień obrus i załóż nową poszewkę na pościel. Na parkiet rozłóż też odświeżony dywan.


Więcej na temat sprzątanie
Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39