garderoba na poddaszu
Flickr/Magnus D/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jak urządzić funkcjonalną garderobę na poddaszu?

garderoba na poddaszu
Flickr/Magnus D/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Poddasze to dobre miejsce na urządzenie garderoby. Nawet jeśli jest to pomieszczenie ze skosami, można je funkcjonalnie zaaranżować. Garderoba jest niezbędna w nowoczesnym mieszkaniu. Dzięki niej możliwe jest uporządkowane przechowywanie ubrań, dodatków i pościeli.

Organizacja przestrzeni w garderobie

Garderobę na poddaszu ze skosami można urządzić, wykorzystując w tym celu szafki o różnej wielkości. W najtrudniej dostępnych miejscach można ułożyć pudełka i koszyki. Pod bardzo niskimi skosami można wygospodarować miejsce na buty albo wieszak z bluzkami.

 

Garderobę na poddaszu można wydzielić, stawiając ściankę działową. Dzięki takiemu zabiegowi garderoba zyska dodatkową ścianę, przy której można ustawić kolejną szafę. Ewentualnie do wydzielenia miejsca na garderobę, jeśli nie można na jej aranżację przeznaczyć całego poddasza, warto użyć drzwi przesuwnych. Na nich można zamieścić lustro, które będzie praktycznym rozwiązaniem, a dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń.

Meble i akcesoria w garderobie na poddaszu

Najlepiej rozplanować zabudowę w garderobie na kształt litery L lub U. W pomieszczeniu ze skosami można pod ścianami ustawić szafę i regały. Pozostałe miejsce pomiędzy szafkami a sufitem można zagospodarować, układając kolejne miejsca do przechowywania, na przykład pudełka z kartonu lub plastiku. W ten sposób można wykorzystać całą dostępną przestrzeń poddasza. Przydatne będą również wiklinowe kosze i pojemniki na buty. Przechowywane w ten sposób akcesoria nie będą się kurzyły. W najniższych punktach poddasza można umiejscowić komody z szufladami.

 

Istotne w przypadku szafy w garderobie będzie wyposażenie jej w drążki do wieszania ubrań. Powinny być zamontowane na różnych wysokościach tak, aby można było powiesić na nich długie płaszcze i sukienki oraz krótkie spódnice i bluzki. Zamiast drążków można ustawić wieszaki kaskadowo pod opadającym dachem. Natomiast zamiast szafy można wybrać stojak na ubrania, który, co prawda nie uchroni odzieży przed kurzem, ale zapewni łatwy dostęp do ubrań i nie zajmie wiele miejsca.

Oświetlenie w garderobie

Oświetlenie z prostego względu jest istotnym elementem aranżacji garderoby: umożliwia dostrzeżenie ewentualnych plam na ubraniach. Można zainstalować oświetlenie halogenowe. Jeśli chodzi o naturalne światło, to część architektów twierdzi, że garderobę wręcz warto urządzać w miejscu bez okien, ponieważ światło słoneczne może niekorzystnie wpływać na stan ubrań. Inni projektanci wnętrz są jednak zdania, że tylko naturalne oświetlenie w tym miejscu pozwoli na ocenę kolorystyki ubrań. Jako złoty środek można zatem zastosować w oknach rolety.

W jakim stylu urządzić garderobę na poddaszu?

Wybierając meble i dodatki do garderoby na poddaszu, można mieć na względzie styl, w jakim ma być urządzona. Można zdecydować się na styl minimalistyczny, a wtedy fronty szafek powinny być gładkie, a półki proste. Dodatki mogą być wówczas metalowe.

 

Z kolei styl skandynawski to naturalne, drewniane meble i dodatki. Lustro powinno mieć prostą ramę. Do oświetlania garderoby warto wówczas wybrać lampy o szklanych lub metalowych abażurach. Kolory, które powinny dominować w skandynawskiej garderobie, to biel i szarość. Można je przełamać czerwonym i niebieskim akcentem.

 

Garderoba w stylu glamour powinna być ozdobiona mięsistymi i miękkimi tkaninami. Warto wybrać szafy delikatnie zdobione. Do takiego wnętrza konieczny będzie duży fotel i miękki dywan.

Więcej na temat remont urządzanie poddasza
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13