Filtr na kran - jaki wybrać?
© Gorodetskaya/Fotolia.com

Wybór filtra na kran: wydajność, rozmiar oraz ciśnienie i żywotność wkładów

Filtr na kran - jaki wybrać?
© Gorodetskaya/Fotolia.com

Filtr na kran pozwala oczyścić wodę z niepożądanych związków chemicznych. Zmniejsza też zawartość kamienia, zmiękczając wodę. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę m.in. na wydajność i rozmiar filtra oraz ciśnienie i temperaturę, przy jakiej pracuje.

 

Jakość wody ma wpływ na zdrowie oraz na komfort życia, pogarszając smak potraw i napojów za sprawą chloru. Zmniejsza też żywotność sprzętów kuchennych, np. zmywarki i czajnika, na których osadza się kamień. Dzieje się tak przy twardej wodzie w kranie.

Filtr na kran - najważniejsze informacje

Filtr na kran to zazwyczaj filtr węglowy, który filtruje wodę przy użyciu ciśnienia z sieci wodociągowej. Oczyszcza wodę ze szkodliwych związków chemicznych, chloru, a także zanieczyszczeń mechanicznych. Dodatkowo poprawia smak wody z kranu. Jest bardzo łatwy w montażu i wymaga regularnej wymiany wkładów. Można go kupić już od 60-80 złotych. Parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierając filtr na kran to:

  • wydajność,
  • rozmiar oraz rozmiar przyłącza,
  • ciśnienie pracy,
  • temperatura pracy,
  • żywotność wkładów.

 

Szukasz dzbanka z wkładem filtrującym do wody w atrakcyjnej cenie? Koniecznie wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod promocyjny Agata Meble.

Wydajność filtra

W sprzedaży znajdują się urządzenia przeznaczone dla rodzin składających się z 2, 4, 5, 6 lub większej ilości osób. Większość filtrów węglowych ma wysoką wydajność, tj. około 100-200 litrów na godzinę. Pozwala to zapewnić stały dostęp do wody dobrej jakości dla całej rodziny.

Rozmiary filtra i przyłącza

Kupując filtr na kran, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Najlepiej sprawdzi się jak najmniejsze urządzenie, które nie zabierze tak potrzebnego nad zlewem miejsca. Przed wybraniem się do sklepu trzeba też zmierzyć rurki, czyli przyłącza, które powinno pasować do średnicy kranu.

Temperatura pracy filtra

Następnym parametrem istotnym podczas wyboru filtra jest temperatura jego pracy. To ważne szczególnie w domkach jednorodzinnych lub w miejscach, w których oszczędza się na ogrzewaniu. Urządzenie nie pracuje w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. W większości przypadków niezbędna jest temperatura od 20 do 50 stopni.

Ciśnienie pracy filtra na kran

Ostatnim istotnym kryterium jest ciśnienie pracy. Wyróżnia się maksymalne ciśnienie pracy oraz maksymalne ciśnienie uderzeniowe. Ten pierwszy rodzaj oznacza, iż ciśnienie wody może różnić się pomiędzy wejściem do filtra a wyjściem z niego. W praktyce oznacza to, że po nałożeniu urządzenia na kran, ciśnienie płynącej nim wody może być mniejsze niż dotychczas. Dzieje się tak, ponieważ filtrowanie obniża ciśnienie. Najczęściej maksymalna jego wartość w filtrach węglowych wynosi 3,5-4 atmosfer. Natomiast maksymalne ciśnienie uderzeniowe określa to, z jakim ciśnieniem woda trafia do filtra. Zazwyczaj przewyższa ono wartość ciśnienia w instalacjach wodnych w gospodarstwach domowych. Zwykle maksymalne ciśnienie uderzeniowe wynosi 20 atmosfer.

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15