Masywne drzwi wejściowe
Pixabay/christineterkouche/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Cechy drzwi przylgowych i bezprzylgowych

Masywne drzwi wejściowe
Pixabay/christineterkouche/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

W Polsce najczęściej montuje się drzwi przylgowe, z kolei w Stanach Zjednoczonych najbardziej popularne są drzwi bezprzylgowe. Jeśli lubisz klasykę, lepszym wyborem mogą okazać się drzwi przylgowe, które nazywa się również drzwiami standardowymi. Z kolei w przypadku wnętrz urządzonych nowocześnie warto wybrać drzwi bezprzylgowe.

Drzwi przylgowe - cechy

Drzwi przylgowe mają wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę (wewnętrzną krawędź ściany budynku). Przez to, że są najczęściej wybierane, producenci tworzą mnóstwo różnych modeli i wzorów. Drzwi przylgowe dzięki wcięciu sprawiają wrażenie lekkich. Przyleganie do siebie dwóch części drzwi maskuje zamek. Z łatwością można w nie wmontować zawiasy, co jest zaletą szczególnie w przypadku nowego budownictwa. Jeśli drzwi mają tę samą grubość, to w przypadku drzwi przylgowych uzyska się lepszą akustykę. Drzwi przylgowe spełnią oczekiwania osób, które lubią zdobienia – ramki, szprosy (listwy dzielące okno na mniejsze części). Drzwi te posiadają pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł. Drzwi przylgowe są łatwiejsze w montażu niż drzwi bezprzylgowe.

Drzwi bezprzylgowe – cechy

Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź, tworzą z ościeżnicą jedną linię. Kiedy są otwarte, wyglądają na bardziej masywne. Po zamknięciu zawiasy są prawie niewidoczne. Drzwi bezprzylgowe wyglądają jakby były wbudowane w ścianę. Drzwi bezprzylgowe to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań nowoczesnych, urządzonych minimalistycznie. Szerokie listwy futryny dodatkowo wyeksponują funkcjonalizm wnętrza. Jeśli masz małe dzieci, to drzwi bezprzylgowe będą lepiej chroniły przed zatrzaśnięciem palców. Drzwi bezprzylgowe optycznie powiększają wolną przestrzeń na podłodze.

 

Różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi polega głównie na walorach estetycznych. Pod względem funkcjonalności drzwi różnią się znacznie mniej. Cena drzwi przylgowych i bezprzylgowych jest taka sama.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29