biblioteka domowa
©Artistan/Fotolia.com

Podstawową funkcją książek jest dostarczanie aktywnym czytelnikom wiedzy i rozrywki. Mogą stanowić one również efektowną ozdobę domu, odzwierciedlającą zainteresowania i preferencje czytelnicze domowników. Niekiedy jednak organizacja domowej biblioteczki przysparza wielu problemów, m.in. ze względu na trudność w zagospodarowaniu przestrzeni. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie książek na regałach.

 

Przy organizacji przestrzeni i dekorowaniu domu warto wydzielić specjalne miejsce na książki. Przy czym osobom, które systematycznie powiększają swój prywatny księgozbiór, zaleca się pozostawienie, dodatkowej wolnej przestrzeni z myślą o nowych pozycjach książkowych.

Regały i póki na książki

Najpopularniejszym sposobem na domową bibliotekę jest wybór regałów lub półek. Jest to rozwiązanie tanie, a także funkcjonalne, bowiem regały w każdej chwili można przenieść w inne miejsce. Obecnie sklepy meblarskie oferują bardzo bogaty asortyment różnego typu regałów na książki: począwszy od pojedynczych słupków, aż po kilkumetrowe segmenty. Można również pomyśleć o półkach – najlepiej sprawdzą się półki na szynach z opcją regulowania odstępów. Osobom, mogącym pochwalić się bogatym księgozbiorem, zaleca się zabudowanie ściany z regałami lub półkami wykonanymi na zamówienie. Takie rozwiązanie jest bardzo efektownym elementem dekoracyjnym.

Przechowywanie książek pod schodami

Ciekawym i niesztampowym rozwiązaniem jest organizacja przestrzeni pod schodami. Przechowywanie książek w takim miejscu sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie oryginalną aranżację wnętrza. Najlepszą opcją będzie zaprojektowanie szafek pod schodami. Wadą takiego sposobu organizacji domowej biblioteczki może być problematyczny dostęp do książek.

Przechowywanie książek pod łóżkiem

Innym sposobem na organizację domowej biblioteczki jest przechowywanie książek pod łóżkiem. W tym celu można wykorzystać pojemnik na pościel lub ewentualnie zaprojektować specjalne szafki. Wadą takiego rozwiązania jest to, że w takim miejscu książki mogą się bardzo kurzyć. Przechowywanie książek pod łóżkiem jest bardzo dobrym pomysłem dla osób, które często czytają przed snem.

Stolik kawowy na książki

Stolik kawowy ze specjalnie wydzielonym miejscem na książki również jest bardzo ciekawym rozwiązaniem na organizację swojej domowej biblioteczki. Efektownie prezentuje się on w salonie lub w pokoju dziennym. Wadą stolików kawowych, jako miejsca do przechowywania książek jest bardzo mało miejsca. Tego typu stolik może pomieścić maksymalnie kilkanaście książek.