Deski na ścianie
© archideaphoto/Fotolia.com

Ściana z desek – naturalny sposób na aranżację

Deski na ścianie
© archideaphoto/Fotolia.com

Deski na ścianę to znakomity pomysł na oryginalną aranżację wnętrza. Drewno to materiał ponadczasowy, który doskonale wpisuje się w design wielu stylów. Obecnie wykorzystywane jest chętnie zarówno w salonach, przedpokojach, łazienkach jak i kuchniach.

 

Ściana z desek z palet, ze starych desek, fornir oraz boazeria to ciekawy pomysł, aby nadać wnętrzu niecodzienny charakter. Można je kłaść pionowo, poziomo a nawet układać fantazyjne mozaiki.

Wykorzystanie ściany z desek we wnętrzu

Deski mogą być zastosowane na jednej ze ścian. Takie rozwiązanie bardzo dobrze prezentuje się dookoła okna, drzwi lub tam, gdzie będzie stało łóżko. Drewno zawsze dodaje pomieszczeniu przytulności. Gdy zależy nam na nadaniu wnętrzu prowansalskiego, angielskiego, skandynawskiego lub rustykalnego stylu możemy wyłożyć deskami ścianę jedynie do połowy (np. do wysokości parapetu lub umywalki w łazience) lub podkreślić nimi wnękę, filar czy słup.

 

Drewniane deski można układać pionowo, poziomo, tworzyć z nich mozaiki. Ciekawie prezentują się białe kasetony do połowy ściany – boazeria angielska.

 

Dzięki temu, że drewno "oddycha" w wyposażonym w nie wnętrzu panuje specyficzny mikroklimat. Ponadto ściana z desek będzie dodatkowo jonizowała i nawilżała powietrze, zapewni też lepszą izolację termiczną i dźwiękową.

Ściana ze starych desek, ponadczasowa boazeria i panele

Popularna kiedyś boazeria znów wraca do łask jako istotny element aranżacyjny nowoczesnych wnętrz. Styl skandynawski, wiejski, vintage czy rustykalny wykorzystują bardzo często tego typu dekorację na pojedynczych lub wszystkich ścianach pomieszczeń. Dekoracyjne słoje i naturalna chropowatość powierzchni drewnianych ścian nadaje wnętrzu surowy i naturalny wygląd.

 

  • Deski boazeryjne wykonane są najczęściej z drewna sosnowego, bukowego, brzozowego lub klonowego. Ich najpopularniejsze wymiary to: 4-5 m długości, 2-10 cm szerokości i 1,3-2 cm grubości. Krawędzie są wyprofilowane w taki sposób, by po montażu nie było między nimi szpar. W zależności od potrzeb możemy kupić deski o profilowanej powierzchni – wypukłej, rowkowanej lub frezowanej.

 

  • Panele to rozwiązanie, które jest równie chętnie wykorzystywane na ścianach co na podłogach. Tego typu ozdoba bardzo często dostępna jest w wielu kolorach, ale we wnętrzach najlepiej prezentują się białe lub szare.

 

  • Stare deski – postarzane lub naturalnie wiekowe – wymagają specjalnej pielęgnacji i impregnacji. Szczególnie, gdy w element wyposażenia domu chcemy wkomponować stare drewno. Upewnijmy się najpierw, czy takie przedsięwzięcie jest warte naszej pracy i deski po krótkim czasie nie zaczną się rozwarstwiać i odpadać od ścian.

Drewniane deski do łazienki i kuchni

Zastosowanie drewna w kuchni lub łazience powinno się wiązać z jego odpowiednim zaimpregnowaniem i konserwacją. Ważne jest, aby były to odporne na wilgoć gatunki drzew. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się drewno egzotyczne, które oprócz tego, że jest wodoodporne, dzięki zawartości naturalnych olejów jest również zabezpieczone przed grzybem i insektami.

Wyposażenie wnętrza z drewnianymi ścianami

Z drewnianą fakturą i kolorystyką doskonale komponują się zarówno dodatki szklane, jak i metalowe czy plastikowe. Jego neutralne, naturalne barwy, podkreślają elementy stylu rustykalnego czy wiejskiego. W tym przypadku wykorzystanie desek z europalet np. jako wieszak w przedpokoju może okazać się doskonałym pomysłem.

 

Białe lub szare deski wpisują się w styl skandynawski i angielski. W takich wnętrzach świetnie wyglądają białe meble, stoły i krzesła oraz dodatki w innych kolorach np. czarnym, grafitowym lub szarym albo niebieskim, lawendowy, limonkowym, czy pomarańczowym.

Ile kosztują drewniane deski na ścianę

Cena drewnianych desek jest uzależniona od gatunku drewna z jakiego zostały wykonane. Inny koszt będzie również przy deskach z europalet oraz pozyskanych z rozbiórki starego domu. Przykładowo za 1 m2 deski sosnowej zapłacimy około 30-50 zł.


Więcej na temat aranżacja wnętrz
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27