ceglana ściana
©archideaphoto/Fotolia

Dekorowanie ścian w mieszkaniu: tapeta, cegła, tapicerka

ceglana ściana
©archideaphoto/Fotolia

Dekoracje ścian nie są przypisane do konkretnego typu pomieszczenia. Wcześniej fornir wykorzystywano głównie w sypialni i salonie, a obecnie może być również stosowany w łazience czy kuchni, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Natomiast płytki i kamień, które wykorzystywano w kuchni i łazience, mogą stanowić dekorację ścienną salonu lub sypialni. Popularne dekoracje ścienne to obecnie nie tylko tapety i cegła. Stosuje się też tapicerkę.

Tapety w dekoracji ścian

Do najpopularniejszych dekoracji ściennych należą tapety. Wybór motywów jest bardzo duży: od klasycznych, przez nowoczesne, które mają elementy srebrne i złote, aż po fototapety. Dzięki tapecie można stworzyć oryginalne wnętrze dopasowane do preferencji lokatora. Fototapeta powiększa optycznie przestrzeń, wprowadza do pokoju kolor i grafikę. Nie jest kosztownym sposobem dekorowania ścian w mieszkaniu. Jeśli żaden z dostępnych projektów nie przypadnie do gustu, można zamówić fototapetę z własnym zdjęciem. Fototapety przykleja się do ścian takim samym klejem jak tapety tradycyjne. Są wykonywane z winylu lub specjalnie wzmacnianego papieru.

Cegły do udekorowania ściany

Równie popularne jak tapety są cegły. Wyglądają dobrze w naturalnym miedzianym kolorze, jak również wtedy gdy pokryje się je białą lub szarą farbą. Wykorzystuje się je w nowoczesnych, ale i tradycyjnych wnętrzach do pokrycia całej ściany lub jej fragmentu, na przykład powierzchni wokół kominka. Cegła można ozdobić ścianę w loftowym, surowym salonie, ale i przedpokoju czy romantycznej sypialni. Ściana z cegieł w kuchni będzie dobrze się komponować z białymi lakierowanymi szafkami. Cegła uznawana jest za surowy materiał, ale umiejętnie wykorzystana sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Stanowi wówczas mocny akcent dekoracyjny. Dobrze współgra z metalem i drewnem. Czerwono-brunatna cegła pomniejsza wnętrze, natomiast biała je powiększa, więc warto ją stosować w małych wnętrzach, gdzie będzie stanowić tło dla sofy. Białą ścianę z cegieł w kuchni i łazience trzeba zabezpieczyć i pomalować farbą odporną na wilgoć. W salonie można wykorzystać farbę matową.

Tapicerka do dekoracji ścian w mieszkaniu

Nowością w dekoracji ścian, która zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników, jest tapicerka. Początkowo pikowana tapicerka była wykorzystywana jako zagłówek do łóżka w sypialni. Teraz pojawia się na ścianach w salonach i przedpokojach. Pikowane ściany składają się z pojedynczych (kwadratowych lub prostokątnych) tapicerowanych modułów. Ich wymiary mogą być dowolne, zależą od preferencji. Można je wykonać z takich tkanin jak ekoskóra, welur, plusz, plecionka. Moduły są czasami fazowane po to, by uzyskać na całej powierzchni ściany strukturę przypominającą tabliczkę czekolady. Ten sposób dekoracji ściany sprawdza się w sypialni, ponieważ stwarza przytulną atmosferę i wygłusza wnętrze. Panele z tapicerką można przykleić do powierzchni, używając kleju montażowego lub zawiesić. 


Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11