Dekoracja stołu wigilijnego
© DragonImages/Fotolia.com

Dekoracja stołu wigilijnego – współgranie zastawy, obrusa i ozdób

Dekoracja stołu wigilijnego
© DragonImages/Fotolia.com

Dekoracje stołu wigilijnego powinny być przede wszystkim spójne. Lepiej unikać pstrokacizny i nadmiaru kolorów, dobrze będą wyglądały aranżacje z kilku odcieni tej samej barwy albo połączenia fioletu i czerwieni ze złotem czy beżem. Ważnym elementem nadającym charakter świąteczny jest światło, dlatego warto uwzględnić w dekoracji stołu świece.

Nastrojowe światło tworzy świąteczny klimat

Ciepłe, niezbyt mocne światło podkreśli nastrój panujący przy stole wigilijnym i charakter spotkania – jednocześnie podniosły i rodzinny, radosny. Dlatego dekoracja stołu wigilijnego powinna uwzględniać świece. Równie dobrze sprawdzą się te wysokie i cienkie, np. kręcone, jak i niskie i masywne. Jeśli zdecydujesz się na te pierwsze, musisz ustawić je w odpowiednim świeczniku – najlepiej szklanym lub metalowym. Masywne świece ustaw w dużych, szklanych naczyniach, najlepiej tak, by płomień nie wystawał poza nie. Możesz stworzyć kompozycję z kilku świec i ozdób, np. dodając koralikowe łańcuchy, bombki, a nawet mandarynki czy orzechy włoskie. Pamiętaj, by w takim wypadku upewnić się, że płomień nie zajmie tych dekoracji.

Kolorystyka świąt – czerwień, złoto, zieleń, fiolet, beż

Dekoracje stołu wigilijnego nie powinny być zbyt wielobarwne. Aranżacja będzie wyglądała elegancko i estetycznie, jeśli użyjesz ozdób w kilku odcieniach jednego koloru albo zestawisz dwie łączące się ze sobą barwy. Kluczem jest brak przesady, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak udekorować stół na wigilię z klasą – wybierz połączenia złota, fioletu, ciemnej zieleni czy beżu ze złotem. Złote dodatki komponują się z elegancką zastawą i światłem świec, nadają luksusowy charakter całej kompozycji. Dekoracje stołu mogą też nawiązywać do tradycji ubierania drzewka – ozdobą będzie np. choinka z piór albo choinka z szyszek czy słodka choinka z pierników z lukrem w roli śniegu. Ne bój się wykorzystywać bieli podczas dekorowania wigilijnego stołu.

Figurki, bombki, łańcuchy i kwiaty ozdobią stół podczas wigilii

Jeśli stół zaścieliłaś wzorzystym obrusem, to nie musisz dodawać żadnych innych elementów do dekoracji poza świecami i ewentualnie skromnym stroikiem. Jednak jeśli sam obrus nie jest nadmiernie ozdobny, z powodzeniem możesz rozłożyć na nim, pomiędzy nakryciami i na środku, np. łańcuch z koralików czy figurki aniołków z drewna, szkła albo innego tworzywa. Dekoracja stołu na wigilię może składać się też z kwiatów poinsecji. Gwiazda betlejemska, bo tak brzmi popularna nazwa tej rośliny, to typowo świąteczny kwiat. Dzięki temu, że występuje w różnych kolorach, bez trudu można dobrać odpowiedni odcień do tworzonej aranżacji. Jeśli zastanawiasz się, jak udekorować stół wigilijny bombkami, zaufaj intuicji. Użyj bombek w różnych rozmiarach i odcieniach, możesz je umieścić np. w dużym szklanym naczyniu albo poukładać na stole wśród innych dekoracji. Pięknie będzie wyglądał także stroik z kolorowymi bombkami, który możesz umieścić na środku stołu.


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30