Naczynia ze srebra
Pixabay/Romi/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Domowe sposoby na czyszczenie srebra: popiół, sól i pasta do zębów

Naczynia ze srebra
Pixabay/Romi/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ulubiona biżuteria czy srebrna zastawa lub sztućce mogą długo cieszyć blaskiem. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja, do której można wykorzystać popiół, pastę do zębów, sodę, a nawet napoje gazowane.

 

Czyszczenie srebrna domowymi metodami rozwiąże problem srebrnych powierzchni, które z czasem tracą blask i kolor. Wszystkiemu winna jest reakcja chemiczna srebra z zawartym w powietrzu dwutlenkiem węgla – srebrne naczynia, sztućce czy biżuteria zaczynają mieć nieprzyjemny w dotyku, brązowy nalot. W takiej sytuacji zwykłe mycie i polerowanie nie wystarcza.

Jak czyścić srebro?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów czyszczenia srebra, które nie wymagają wyjścia do sklepu po specjalne substancje czyszczące. Tak naprawdę wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w domu:

Czyszczenie srebra za pomocą popiołu

Sposób wykorzystywany przez nasze babcie, który niezwykle skutecznie oczyści srebro z matowego nalotu i nada powierzchni prawidłowy blask. Nabierz trochę popiołu z pieca lub z popielniczki na zwilżoną szmatkę i pocieraj nią srebro, aż zauważysz, że brunatne plamy znikają, a przedmiot nabiera dawnego połysku.

Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów

Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie srebra może być wykorzystanie pasty do zębów. Nabierz trochę substancji na wilgotną szmatkę i pocieraj przez kilka minut przedmiot. Gdy zauważysz, że matowy nalot znikł, możesz dokładnie umyć i wysuszyć przedmiot.

Czyszczenie srebra za pomocą folii aluminiowej i solnego roztworu

Jest to metoda bardziej skomplikowana niż dwie poprzednie, gdyż czyszczenie srebra jest długotrwałe. Jedyne, czego potrzebujesz, to sól, woda i folia aluminiowa i szerokie naczynie. Na początku wyłóż dno misy folią, połóż srebrne przedmioty, a następnie zalej gorącą wodą z solą (na litr możesz dodać 5 łyżeczek soli). Pozostaw srebrno w naczyniu, aż roztwór solny wystygnie. Później tylko dokładnie umyj i wysusz srebrne przedmioty.

Czyszczenie srebra za pomocą sody i octu

Jest to metoda podobna do sposobu czyszczenia srebra za pomocą solnego roztworu, jednak tutaj możemy wykorzystać zimną wodę bez konieczności używania folii aluminiowej. Do szerokiego naczynia wlej bieżącą wodę i dodaj sodę z octem (na litr wody możemy wrzucić łyżkę sody i łyżkę octu). Po przygotowaniu roztworu włóż srebrne przedmioty do naczynia na kilka minut. Gdy zauważysz, że srebro odzyskało swój prawidłowy kolor, a matowy nalot zniknął, dokładnie umyj i osusz przedmiot.

Czyszczenie srebra za pomocą napojów gazowanych

Najprostszą metodą czyszczenia srebra jest pozostawienie go na 12 godzin w coca-coli. Kwasy, które zawiera ten napój, sprawią, że srebrne przedmioty odzyskają swój połysk, bez twojej ingerencji.

Jak przechowywać srebro w domu?

Aby uniknąć częstego czyszczenia srebra, musisz wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać w domu. W przypadku biżuterii przede wszystkim unikaj kontaktu z wodą i wilgotnych miejsc, woda przyśpiesza proces matowienia pierścionków, bransoletek i naszyjników i pozostawia brunatne ślady na jej powierzchni. Jeżeli chodzi o srebrną zastawę stołową, to po każdym umyciu, należy dokładnie osuszyć i wytrzeć ją przed schowaniem. Również polerowanie raz w tygodniu pozwoli utrzymać odpowiedni blask powierzchni naczyń i sztućców. Każdy srebrny przedmiot powinno się przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu wody i wiatru.

Więcej na temat dekoracja wnętrz sprzątanie
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04