Miedziany czajnik
Pixabay/Bluesnap/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Domowe sposoby na czyszczenie miedzi: sól, cytryna i ocet

Miedziany czajnik
Pixabay/Bluesnap/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Czyszczenie miedzi może wydawać się kosztownym zabiegiem, zajmującym wiele czasu i energii. Znajomość kilku prostych domowych sposobów sprawi, że twoje miedziane przedmioty i elementy dekoracji wnętrz zabłysną nowym blaskiem. Aby tego dokonać potrzebujesz jedynie soli, cytryny lub octu.

 

Aby skutecznie pozbyć się patyny (nalot na powierzchniach miedzianych, który je „postarza” i sprawia wrażenie, że są brudne), możesz sięgnąć po dwa sposoby czyszczenia miedzi. Metody te są skuteczne, tanie, opierają się na produktach spożywczych, które zawsze masz w kuchni, a co najważniejsze – bezpieczne dla przedmiotów.

Czyszczenie miedzi za pomocą cytryny z solą

Przekrój cytrynę na pół i posyp ją solą. Następnie pocieraj nią powierzchnię miedzianego przedmiotu. Po chwili zauważysz efekty. Jeżeli warstwa patyny jest gruba, warto dodatkowo wyciskać sok z cytryny na sam przedmiot. Po kilku minutach patyna powinna zacząć znikać.

Czyszczenie miedzi za pomocą octu z solą i mąką

Bardziej skomplikowaną metodą, choć skuteczniejszą od cytryny z solą, może okazać się maska z połączenia mąki, soli i octu. Cienką warstwę mikstury nałóż na zwilżoną wcześniej wodą powierzchnię miedzianego przedmiotu i zostawić na pół godziny. Następnie dokładnie umyj i osusz przedmiot. Proporcje mikstury: 1 łyżka mąki, 1 łyżeczka soli i 1 łyżka octu.

Prawidłowa pielęgnacja miedzianych przedmiotów

Aby uniknąć częstego usuwania patyny z przedmiotów miedzianych, możemy zastosować w celu konserwacji bezbarwną pastę do butów lub bezbarwny lakier w sprayu. Zabezpieczą one powierzchnię miedzi przed wchodzeniem w reakcję chemiczną z powietrzem. Przemycie ich co jakiś czas za pomocą wody z płynem do mycia naczyń oraz dokładne wysuszenie i wypolerowanie zapewni dobry wygląd i połysk.

Więcej na temat dekoracja wnętrz sprzątanie
Przeładuj

Co zrobić, by przebić się na Youtubie? Radzi Danny Ferreri!

zobacz 01:05