Lampion ogrodowy
© moccabunny/Fotolia.com

Najlepsze lampy do oświetlenia ogrodu – wiszące, stojące, solarne, LED-owe

Lampion ogrodowy
© moccabunny/Fotolia.com

Oświetlenie ogrodu pozwoli na wyeksponowanie roślin, architektury oraz samego domu. Do wyboru są różne rodzaje lamp, np. stojące, wiszące, montowane w podłożu lub do ściany, solarne, LED-owe lub halogenowe.

 

Ogród świetnie prezentuje się nocą w świetle dobrze dobranych lamp. Ich wybór zależy od wystroju zewnętrznego domu, wielkości działki i jej charakteru oraz osobistych preferencji. Oświetlony ogród eksponuje rośliny, budynki, oraz małą architekturę.

Oświetlanie ogrodu – zasady

Zanim zdecydujesz się na którąś z poniższych metod oświetlenia ogrodu, przeanalizuj następujące kwestie:

  • w jakim stylu jest urządzony twój dom i które lampy będą pasowały do jego oświetlenia,
  • jaką przestrzeń chcesz oświetlić,
  • w którym miejscu zamierzasz postawić oświetlenie,
  • czy masz możliwość podłączenia odrębnego obwodu elektrycznego, specjalnie przeznaczonego do lamp ogrodowych (niektóre modele tego wymagają),
  • czy jesteś gotowy na wyższe opłaty za prąd,
  • jaką kwotę możesz przeznaczyć na oświetlenie,
  • czy w ogrodzie istnieją elementy które chcesz wyeksponować (np. ścieżka, schody, oczko wodne, alejka, fontanna, rzeźba, krzew, drzewo).

 

Jeśli ustalisz, jak ma wyglądać oświetlenie ogrodu, przejdź do tworzenia projektu. Na mapce działki zaznacz, gdzie mają stanąć lampy. Zapoznaj się również z ofertą sklepów budowlanych i ogrodniczych oraz salonów meblowych.

Latarnie stojące

Latarnie stojące wymagają podłączenia do odrębnego obwodu elektrycznego. Są zazwyczaj wysokie, ciężkie i trudno przenosić je z miejsca na miejsce, dlatego zanim postawisz latarnię dokładnie przemyśl, gdzie powinna stanąć. Nie może zawadzać samochodom ani elementom ogrodu, np. młodym drzewom, które dopiero się rozwijają. Tego typu oświetlenie daje mocne światło i nadaje wyjątkową atmosferę, gdyż przypomina klasyczny styl. Latarnie świetnie sprawdzą się do oświetlenia ścieżek, podjazdów, małej architektury oraz murów.

Oświetlenie wiszące

Oświetlenie wiszące to latarnie, które montuje się przy powierzchniach pionowych (np. ścianach, murach ogrodzeniowych lub innych murach w ogrodzie) lub poziomych np. w zadaszeniach tarasów, furtek, altan, lub nad wejściem do domu. Potrzebują doprowadzenie obwodu elektrycznego, najlepiej odrębnego.

Lampy solarne

Lampy solarne to świetne rozwiązanie dla oszczędnych oraz tych, którzy nie przewidzieli okablowania do oświetlenia. W trakcie dnia naświetlają się energią słoneczną, a w nocy oddają ją w postaci światła. Nie wymagają żadnych przewodów, by je podłączyć. Na rynku są dostępne rozmaite rodzaje lamp solarnych, zarówno mniejsze, które można ustawić wzdłuż alejek, jak i większe, imitujące latarnie.

Lampy LED-owe

Lampy LED-owe składają się z małych diod. Dzięki nim oświetlisz ścieżki, bruk oraz małą architekturę. Możesz wybrać te, które należy wbudować w powierzchnię pionową, poziomą lub w formie małych latarni. Lampy LED-owe są mobilne i energooszczędne.

Reflektory

Reflektory wymagają podłączenia do prądu i często pochłaniają dużo energii, jednak dają mocne światło. Dobrze sprawdzą się przy podjazdach lub do mocnego podkreślenia konkretnego elementu ogrodu, np. rzeźby, drzewa, altany lub fontanny.  


Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04