Ceglana ściana w domu
© XtravaganT/Fotolia.com

Aranżacje wnętrz. Motyw cegły na ścianie

Ceglana ściana w domu
© XtravaganT/Fotolia.com

Ceglana ściana wygląda wyraziście i ciekawie. Świetnie nadaje się do wystroju tradycyjnego i nowoczesnego. Dobrze prezentuje się zarówno w naturalnym kolorze, jak i pomalowana na biało. Nadaje się do salonu, kuchni, pokoju, łazienki i przedpokoju.

 

Ceglana ściana nadaje wnętrzu przytulny klimat. Wygląda interesująco i pasuje do różnych stylów. Ten motyw można spotkać m.in. we wnętrzach folkowych, skandynawskich, shabby chic i romantycznych. Surowa ściana dodaje indywidualności wnętrzom rustykalnym. A w stylizacjach luksusowych wygląda elitarnie.

W jakim pomieszczeniu zrobić ceglaną ścianę?

Ścianę z nieotynkowanych cegieł można wykorzystać do obudowy kominków i wnęk. Nadaje się na ścianki pomiędzy pokojami, dekorację ściany w salonie, przedpokoju i łazience oraz wyspę czy zabudowę w kuchni.

 

Dodatki. Surowa ściana od razu przykuwa uwagę, dlatego dobierając pozostałe akcesoria należy zachować umiar i wybierać dodatki kierując się minimalizmem. Do ściany z czerwonej cegły pasują proste meble i szklane dodatki. Cegła dobrze wygląda w towarzystwie każdego koloru.

Wady i zalety ceglanej ściany

Zaletą cegły jest ciekawy wygląd. Ściana z cegłą daje efekt 3D. Jest trwała i nie blaknie. Wycisza hałas pochodzący z zewnątrz i izoluje akustycznie pomieszczenia. Ceglana ściana ma też swoje minusy. Optycznie zmniejsza pomieszczenie. W szczelinach pomiędzy cegłami gromadzi się kurz. Źle dobrane dodatki sprawiają, że ściana wygląda na surową. Całość jest wtedy niespójna i wygląda jak niedokończona. Cegła obciąża strop. Wymaga gładkich powierzchni w otoczeniu. Może sprawiać wrażenie ciężkości.

Jak zrobić ceglaną ścianę?

Ceglana ściana może być wykonana z odnowionych, zaimpregnowanych cegieł w ścianie lub być wystylizowana na ścianę ceglaną za pomocą np. płytek z prawdziwej cegły. Surową ścianę można wykonać usuwając tynk aż do momentu, gdy będzie widać cegłę. Trzeba zwrócić uwagę czy cegła nie jest zawilgocona. Jeżeli na ścianie widać czerwone, żółte lub brązowe plamy należy użyć środka do odwilgocenia ściany. Tak przygotowaną ścianę trzeba dokładnie oczyścić szczotką z twardym włosiem lub drucianą i wypiaskować. Następnie cegłę należy wyszlifować i umyć. Można to zrobić wodą lub preparatem czyszczącym do kamienia. Ostatnią czynnością jest zaimpregnowanie cegły. Jeżeli cegła ma zostać pomalowana, najlepiej robić to pędzlem. Malowanie natryskowe zostawia na ścianie nieestetyczne zacieki.

 

W przypadku, gdy ściana ma być tylko stylizowana na ścianę ceglaną można skorzystać z elementów dekoracyjnych takich jak: cegły betonowe lub silikatowe, ceramiczne i licowe. Można też użyć płytek klinkierowych lub ciętej, pozyskiwanej z rozbiórki cegły (o grubości ok. 13 mm). Jeśli ceglana ściana ma obudowywać kominek, należy koniecznie użyć cegieł i zaprawy, które są odporne na wysokie temperatury.

 

Jeżeli surowa ściana ma znajdować się w kuchni lub łazience warto pokryć cegły lakierem ochronnym lub zrobić ścianę z cegieł klinkierowych. W ten sposób ryzyko absorpcji tłuszczu będzie mniejsze, a ściana będzie bardziej higieniczna.

Odnawianie ceglanej ściany

Aby odnowić ceglaną ścianę, wystarczy dokładnie oczyścić ją z kurzu i pokryć lakierem bez połysku. W przypadku zmiany koloru cegieł, wystarczy pokryć je dowolną mineralną farbą elewacyjną. Nie ma potrzeby impregnowania ściany przed pomalowaniem, ponieważ negatywnie wpłynie to na przyczepność farby.


Więcej na temat aranżacja wnętrz Ściana
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43