Biżuteria z żywicy
© Photographee.eu/Fotolia.com

Oryginalna ręcznie robiona biżuteria z żywicy poliestrowej – jak ją zrobić, krok po kroku

Biżuteria z żywicy
© Photographee.eu/Fotolia.com

Żywica do biżuterii pozwala stworzyć krystaliczne i delikatne ozdoby noszone jako naszyjniki, broszki i wisiorki. W transparentnej substancji zatapia się dowolne przedmioty, np. kawałki roślin, koraliki, sznurki czy piórka. Artystyczna biżuteria jest lekka, a jej wykonanie zajmuje około pół godziny. 

 

Ręcznie robiona biżuteria to pomysł na oryginalny prezent dla mamy, siostry lub przyjaciółki. Po wykonaniu ozdób wystarczy zapakować je w małe, eleganckie pudełeczko i upominek gotowy.

Transparentna żywica do biżuterii 

Biżuterię artystyczną wykonuje się z żywicy poliestrowej. Materiał jest transparentny, lśniący i idealnie krystaliczny jak woda. Jest odporny na promieniowanie słoneczne, nie żółknie, jest bardzo lekki i nie tłucze się. W żywicy można zalewać różne przedmioty. Oryginalną biżuterię można wykonać z trybików zegarowych, koralików, sznurków, piór i kokardek. W przezroczystej żywicy można także zatopić kwiaty, liście oraz owady. 

Gdzie kupić żywicę i formy do wyrobu biżuterii 

W procesie tworzenia ozdób pomocne okazują się silikonowe formy do biżuterii z żywicy. Mają one różne wielkości i kształty, np. gwiazdy, koła, kwadraty, krople, serca. Pozwalają one precyzyjnie tworzyć biżuterię o równych krawędziach i idealnym kształcie. Foremki do żywicy można kupić, podobnie jak sam surowiec, w sklepach z akcesoriami do biżuterii. Transparentna substancja najczęściej sprzedawana jest razem ze specjalnym utwardzaczem, który przyspiesza zastyganie ozdób. 

Jak zrobić biżuterię z żywicy, krok po kroku 

Do wyrobu biżuterii artystycznej przyda się mały plastikowy pojemniczek, drewniany patyczek lub wykałaczka, jednorazowa strzykawka, foremka do żywicy oraz przedmiot do zatapiania, np. koralik, uchwyt do zawieszania lub przypinania. 

  • Do plastikowego pojemnika wlej żywicę i utwardzacz, w takich samych proporcjach.
  • Mieszaj całość wykałaczką około 1 minuty.
  • Zaaplikuj substancję do strzykawki jednorazowej. 
  • Przelej żywicę do formy.
  • Za pomocą wykałaczki umieść koralik w środku.
  • Zamocuj w masie uszko do przewlekania rzemyka lub łańcuszka albo zapinkę broszki.
  • Poczekaj, aż substancja zastygnie (około 30 minut).
  • Wyjmij biżuterię z formy.
  • Możesz dodatkowo pomalować przedmiot bezbarwnym lakierem do paznokci.


Gotowe! 

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04