Aranżacja kuchni
Pixabay/svabic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Aranżacja wnętrz o małym metrażu. Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Aranżacja kuchni
Pixabay/svabic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Aranżacja małych mieszkań wymaga od nas zmysłu dekoratorskiego. Przy minimalnej wiedzy na temat projektowania wnętrz, możemy stworzyć dobrze wyglądające i funkcjonalne pomieszczenia, które mają zaledwie kilka metrów kwadratowych. Efekt optycznego powiększenia pokoju możemy uzyskać wykorzystując oświetlenie, duże lustro, fototapety czy jasne kolory na ścianach.

 

Małe pomieszczenia sprawiają wrażenie klaustrofobicznych i często źle czujemy się przebywając w nich. Dobrze urządzone niewielkie wnętrza opierają się na zasadzie: im jaśniej, tym lepiej. Światło optycznie powiększa mały pokój, nadając mu przestronności.

Oświetlenie w małych wnętrzach

Dobrze oświetlone małe wnętrza będą sprawiać wrażenie większych, bardziej przestrzennych i mniej ograniczających swobodę ruchu. Zastosowanie punktowych lamp halogenowych, kinkietów lub diodowych żarówek, wmontowanych w meble rozjaśni pokój i nada mu przestronności.

Optyczne powiększanie małego wnętrza – lustro

W uzyskaniu głębi i poczucia trójwymiaru w małym wnętrzu pomoże duże lustro – najlepiej gładkie, bez wyraźnie podkreślonej ramy. Lustrzane odbicie powinno być skierowane w kierunku mocnego punktu pokoju. Dzięki temu zabiegowi zamaskujemy słabe strony pokoju, jak na przykład stół wciśnięty w kąt lub mała kanapa. Nie należy ustawiać lustra naprzeciwko okna – będzie odbijało w słoneczne dni zbyt dużo światła i może po prostu przeszkadzać przy codziennych czynnościach.

Optyczne powiększenie małego wnętrza – fototapeta

Wąskie pomieszczenia łatwo „powiększyć” wizualnie za pomocą dużej fototapety, która przy okazji urozmaici wnętrze. Dobrze będzie się prezentować w przedpokoju, kuchni lub łazience. Warto z niej zrezygnować, gdy planujemy dużo mebli, przedmiotów i ozdób w pokoju, ponieważ wtedy wprowadzimy do pomieszczenia zbyt wiele stymulujących bodźców.

Jasne kolory ścian w małych mieszkaniach?

Wybór jasnych kolorów ścian oraz dodatków skutecznie zakamufluje mały metraż mieszkania – pomocne będą jasne beże, błękity, brązy, róże. Stonowane odcienie tych barw sprawią, że pomieszczenia będą się wizualnie wydawać o wiele większe niż są w rzeczywistości. Najbardziej polecanym kolorem jest oczywiście biel, jednak sięgnąć można również po odcienie lekkiej szarości czy delikatnego beżu.

 

Dobre wnętrze o małym metrażu to również pomieszczenie, w których nie ma zbyt wielu dodatków – ich nadmiar może być przytłaczający, a sam pokój wydawać się będzie mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Lepiej też zrezygnować z ciężkich, ciemnych zasłon czy narzut na kanapę.

 

Więcej na temat aranżacja wnętrz
Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27