Pokój dzienny
Pixabay/JamesDeMers/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Styl eklektyczny, czyli jak urządzić oryginalne wnętrze

Pokój dzienny
Pixabay/JamesDeMers/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Styl eklektyczny to połączenie różnych konwencji estetycznych w jedną spójną kompozycję. Eklektyzm jest znakiem naszych czasów – świetnie sprawdza się w funkcjonalnym nowoczesnym mieszkaniu, w którym na niewielkiej przestrzeni trzeba pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty i meble tak, by nie dopuścić do efektu nieokiełznanego chaosu. Choć styl eklektyczny opiera się na zasadzie artystycznego nieładu, jest to szaleństwo jak najbardziej kontrolowane – u jego podstaw znajduje się element wspólny, który spaja całą aranżację.

Eklektyzm – plusy i minusy

Eklektyzm to opcja dla indywidualistów, którzy lubią szukać własnych rozwiązań. Wystrój mieszkania, który bezpośrednio nie nawiązuje do żadnego konkretnego stylu pozostawia bardzo wiele aranżacyjnej swobody. Elementy można czerpać z różnych estetyk wedle własnego uznania, co gwarantuje uzyskanie niepowtarzalnego wystroju. Takie wnętrze mówi wiele o osobowości, temperamencie i zainteresowaniach lokatora. Styl eklektyczny wymaga jednak dużego wyczucia aranżacyjnego. Swobody nie należy mylić z przypadkowością, bo łatwo wtedy o osiągnięcie efektu odwrotnego od zamierzonego. Zamiast artystycznego nieładu można otrzymać prawdziwą stajnię Augiasza, a ekspresja indywidualizmu może zostać odebrana jako brak gustu.

Podstawa aranżacji – element spajający

Podstawą stylu eklektycznego jest konkretna wizja. Tego typu aranżacji powinny się więc wystrzegać osoby niezdecydowane i często zmieniające zdanie. Aby połączone ze sobą elementy dobrze się komponowały, muszą mieć jakiś element wspólny – może to być kolor, zdobniczy detal, materiał czy wzór. Wystarczy, jeśli taki element spajający pojawi się na kilku meblach, o ile pozostałe również będą ze sobą w jakiś sposób harmonizowały.

Styl eklektyczny w małym mieszkaniu

Popularność stylu eklektycznego nie wynika jedynie z mody, ale również z jego funkcjonalności. To najłatwiejszy sposób na przerobienie urządzonego już mieszkania, zwłaszcza małego, w którym trudno o zachowanie jednolitej stylistyki – jedno pomieszczenie pełni tam zwykle funkcje przeznaczone dla kilku. Kiedy w tym samym miejscu znajdują się kuchnia, jadalnia i salon, eklektyzm sprawdza się najlepiej. Wymieszanie ze sobą kilku stylów wprowadza podziały wewnątrz pomieszczenia, a skomponowanie ich według ustalonego klucza pozwala na połączenie starych, wysłużonych, ale lubianych mebli z nowoczesnymi dodatkami. Dzięki eklektycznym rozwiązaniom wielofunkcyjne wnętrze nie zlewa się w nudną jednolitą całość ani nie sprawia wrażenia bezładu.

Styl eklektyczny – inspiracje

Możliwości stylu eklektycznego są nieograniczone i uzależnione od indywidualnych upodobań, dlatego ciężko wskazywać konkretne kierunki eksperymentów aranżacyjnych. Poszukujący inspiracji powinni zacząć od przeglądu różnych konwencji estetycznych i spróbować w nich odszukać elementy wspólne. Ascetyczność stylu skandynawskiego na przykład bardzo dobrze komponuje się z surowością elementów urbanistycznych. Sprawdzą się więc białe ściany, drewniana podłoga i dodatki dekoracyjne z materiałów naturalnych połączone z fabrycznymi metalowymi schodami, tapetą imitującą cegłę czy fototapetą przedstawiającą widok miasta nocą. Wspólną płaszczyznę ze stylem skandynawskim ma też styl prowansalski – w tym połączeniu można się oprzeć na chłodnej kolorystyce (jasny błękit i lawendowy fiolet). Zawsze można też sięgnąć po gotowe rozwiązania – bardzo popularnym typem stylu eklektycznego jest styl glamour, który łączy nowoczesny minimalizm ze zdobieniami charakterystycznymi dla stylu wiktoriańskiego.


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36