Taras przed domem
© zhu difeng/Fotolia.com

Ciekawe pomysły na aranżację tarasu przed domem

Taras przed domem
© zhu difeng/Fotolia.com

Taras łączy wnętrze domu z ogrodem. Ciekawa aranżacja tarasu przed domem sprawi, że mieszkańcy zyskają dodatkową przestrzeń do wypoczynku i wspólnego spędzania wolnego czasu. Taras powinien być jednak nie tylko wygodny, ale też estetycznie urządzony i reprezentacyjny.

 

Warto zaaranżować taras tak, aby współgrał z wyglądem domu oraz ogrodu. Powinien wizualnie i funkcjonalnie łączyć te dwie przestrzenie.

Drewniany taras

Taras ułożony z desek to pierwszy krok do tego, aby urządzić przytulny kącik na świeżym powietrzu. Po drewnianym tarasie będzie można chodzić boso lub w kapciach, ponieważ drewno jest na ogół dość ciepłe, a przy tym nie nagrzewa się nadmiernie pod wpływem słońca. Deski po zaimpregnowaniu staną się też odporne na chodzenie po nich w butach, w których chodzi się po ogrodzie. Na podłogę tarasu należy wybierać deski z drewna twardego, oleistego, wytrzymałego na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednimi na deski tarasowe gatunkami drzew są dąb oraz modrzew i drzewa egzotyczne, np. bangkirai, ipe oraz teak.

Półokrągły taras

W ogrodzie, w którym znajdują się elementy o opływowych kształtach, okrągłe, elipsoidalne oczka wodne i klomby, a także faliste ścieżki, sprawdzi się półokrągły taras. Jedną stroną może on przylegać do ściany domu, a drugą – zaokrągloną – otwierać się na ogród. Na planie półokręgu można ułożyć rodzaj mozaiki z kostki betonowej o różnych barwach.

Zadaszony lub zabudowany taras

Na zadaszonym tarasie można przebywać nie tylko podczas bezchmurnej pogody. Ponadto dach chroni podłogę tarasu oraz znajdujące się na nim meble i sprzęty przed przemoknięciem i zniszczeniem. Jeśli taras będzie całkowicie zabudowany, można będzie przebywać na nim także zimą. Minusem tego typu rozwiązań jest to, że ściany lub przesłony zabudowanego tarasu często zaciemniają pomieszczenia domu przylegające do tarasu. Wykorzystanie szklanych ścianek lub drzwi albo przezroczystej płyty poliwęglanowej oraz wąskich filarów i innych elementów konstrukcyjnych w dużym stopniu może jednak temu zapobiec.

Taras w formie szerokich schodów do ogrodu

Taras może być jednocześnie schodami do ogrodu. Aby jednak można było korzystać z niego tak jak z innych tego typu przestrzeni, stopnie powinny być szerokie i niewysokie. Ciekawym wariantem tego rozwiązania jest ułożenie tarasu z dużych kwadratów, np. o wielkości 4 m2 każdy, wyższych i niższych. Wyznaczą one strefy, w których można umieścić krzesła i stolik lub większy komplet mebli wypoczynkowych oraz przestrzeń na kwiaty i rośliny dekoracyjne, a także inny sprzęt, np. grilla.

Taras otoczony roślinami

Taras warto ogrodzić zielenią, która z jednej strony go osłoni a z drugiej ozdobi. Dzięki niej można „wykadrować” ogród, czyli sprawić, aby wzrok osób siedzących na tarasie był skierowany na wybrany element ogrodu. Wyższe drzewa i krzewy (np. żywotnik wschodni, dereń) należy zasadzić tam, gdzie potrzebne jest wysokie ogrodzenie, np. od strony sąsiedniej działki. Aby przesłonić część tarasu przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów, można bezpośrednio przy tarasie postawić pergolę z pnączami. Taka ażurowa przesłona ochroni również od wiatru i nadmiernego słońca. Ciekawą przesłoną są też trawy ozdobne. Niższe rośliny (np. byliny ogrodowe) mogą wytyczać ścieżki wiodące do tarasu lub akcentować i ozdabiać granice nisko położonego tarasu łącząc go z pozostałą częścią ogrodu.


Więcej na temat ogrodnictwo urządzanie domu
Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31