Elegancki jasny salon
Pixabay/PIX1861/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Aby urządzić nowoczesny salon warto trzymać się trzech podstawowych zasad: minimalizmu, użyteczności i oszczędzania przestrzeni, zarówno na etapie wybierania mebli oraz dodatków, jak i podczas dzielenia wnętrza na strefy. Aranżacji salonu powinna towarzyszyć spójna koncepcja, która łączy wszystkie elementy i nadaje wnętrzu rys niepowtarzalności.

Wydzielanie stref funkcjonalnych w salonie

W nowoczesnym domu nie ma niepotrzebnych elementów – wszystko powinno być użyteczne, a zarazem estetyczne. Tym zasadom podlega zwłaszcza salon, który jest najważniejszym miejscem w domu. Nowoczesny salon pełni kilka kluczowych funkcji – tutaj się odpoczywa, drzemie, ogląda telewizję, czyta, przyjmuje gości i zasiada do posiłków. Aranżacja nowoczesnego salonu zakłada wydzielenie stref funkcjonalnych: kuchennej, jadalnej i wypoczynkowej lub tylko wypoczynkowej i jadalnej, w zależności od tego, czy decydujemy się na połączenie salonu z kuchnią. Dlatego wnętrze, w którym planujemy urządzić salon nie powinno być mniejsze 25 m2. Dla zachowania łagodnego przejścia strefa jadalna musi znajdować się pomiędzy kuchenną a wypoczynkową. Strefa wypoczynkowa powinna być nastawiona na komfort, o którym decydują nie tylko wygodne meble, ale także odpowiednie oświetlenie i harmonijnie dobrane kolory ścian. Na komfort wpływają również duże przeszklenia, dzięki którym zieleń za oknem można traktować jako element wystroju wnętrza.

Dobór kolorów do salonu

Warunkiem harmonijnie urządzonego salonu jest przemyślana kompozycja, o której decyduje wybrany przez nas styl wnętrza. Najlepiej wybrać aranżację tematyczną – wtedy na pewno wszystkie elementy będą pasowały, a salon nabierze oryginalności. Liczba pomysłów może być niezliczona – powstają salony w stylu romantycznym, marynistycznym, industrialnym lub, najpopularniejszym, skandynawskim. Kolory do wnętrza najłatwiej skomponować, poruszając się w jednej tonacji, na przykład w gamie beżów lub bieli. Eksperymentowanie z kontrastowymi zestawieniami na ścianach jest ryzykowne, ponieważ żadna barwa nie istnieje w separacji – wszystkie zmieniają się w relacjach z innymi. Połączenie dwóch skrajnych kolorów ze skali barw sprawia, że ani jeden, ani drugi nie prezentuje się tak, jak się tego spodziewaliśmy. Do nowoczesnych wnętrz najlepiej pasują biele, beże i szarości. Kolor biały jest zimny, kojarzy się z czystością i dobrze odbija światło, dzięki czemu wnętrza wydają się większe.

Meble i dodatki do nowoczesnego salonu

W nowych trendach przy urządzaniu salonu sprawdzają się proste, jednobarwne, lekkie meble wykonane przeważnie z drewna, szkła, chromu czy stali nierdzewnej. Dodatki należy dobierać, kierując się przede wszystkim minimalizmem – nie można sobie pozwolić na zbyt wiele elementów dekoracyjnych, bo przewaga dodatków nad meblami przytłacza lub wręcz zaśmieca wnętrze. Czasem warto ograniczyć się do firan, narzut i tkanin, które przyciągają wzrok ciekawym kolorem i fakturą. Podstawą nowoczesnych aranżacji jest przestrzeń, którą można wydobyć nawet jeśli pomieszczenia nie mają dużego metrażu. Bardzo ważnym elementem wpływającym na wrażenie przestrzeni jest oświetlenie. Warto instalować jak najwięcej lamp ściennych i sufitowych, świateł punktowych oraz taśm LED.

Najmodniejsze aranżacje salonów

W nowoczesnych salonach królują ostatnio trzy typy aranżacji, które prócz minimalizmu, przestrzeni i użyteczności, wyróżniają się właściwemu dla każdego z nich zestawowi tematycznych elementów.

 

1. Salon loft

Salon w stylu loft to salon industrialny, w którym mile widziane są takie elementy, jak windy towarowe i stalowe schody. W tego typu aranżacji ściany często nawiązują do ceglanych ścian starych fabryk. Efektu dopełniają betonowe wylewki czy proste deski podłogowe. W salonach loft nie ma żadnych podziałów – chodzi o wydobycie przestrzeni na wzór fabrycznej hali. Podporządkowane temu są także detale, wśród których rządzi metal (stare oprawy lamp, metalowe belki) oraz plątanina kabli, rur, instalacji. W pomieszczeniu idealnym na salon loft znajdują się: antresola, ogromne okna i przeszklony dach. Trzeba zaznaczyć, że taki salon można urządzić tylko przy odpowiedniej powierzchni pomieszczenia. W ciasnych mieszkaniach lub typowym domku jednorodzinnym nie ma możliwości wprowadzenia wielu industrialnych elementów.

 

2. Salon glamour

Styl glamour to nic innego, jak nowoczesna, uproszczona wersja pałacowego wystroju. Celem jest luksusowa elegancja, która przejawia się w wykorzystaniu połyskliwych elementów. Błyszczą: meble, podłogi, a nawet ściany o satynowym wykończeniu lub pokryte ozdobną tapetą. Świetnie pasują do nich wzorzyste tkaniny obić, aksamitne sofy i pikowane metalowymi ćwiekami fotele. Salon glamour oświetlony jest najczęściej żyrandolami i lampami zdobionymi kryształami. Aby zrównoważyć połyskliwość dodatków, styl glamour wykorzystuje oszczędną kolorystkę – złamaną biel, delikatny beż lub jasny odcień szarości.

 

3. Salon eko

Salon w stylu eko jest inspirowany żywiołami natury. Bambus, korek i kauczuk to podstawy tak zaaranżowanego wnętrza. Oprócz tego styl eko korzysta z materiałów tradycyjnych, takich jak np.: wełna, kamień, ceramika, recyklingowa tektura i szkło. Meble są drewniane, tak samo jak podłoga, zrobiona zwykle z surowych desek, w których znać jeszcze ślady po kornikach. Okna najczęściej ozdobione są delikatnymi firankami. W takich salonach mogą pojawić się wymyślne fotele z tektury, stoły z drewnianymi nogami i szklanym blatem lub pufy zrobione z wytłoczek po jajkach. Jednym z podtypów stylu eko jest styl skandynawski, czyli jasne wnętrza, urządzone prosto i funkcjonalnie.