sypialnia w stylu kolonialnym
©Photographee.eu/Fotolia.com

Jak urządzić sypialnię i salon w stylu kolonialnym?

sypialnia w stylu kolonialnym
©Photographee.eu/Fotolia.com

W stylu kolonialnym dominują kolory brązowe, beżowe i kremowe. W tej aranżacji znajdują się egzotyczne elementy i plemienne dodatki. Na ścianach powinny wisieć liczne obrazy oraz mapa świata. Sypialnia w stylu kolonialnym musi być przestronna oraz wyposażona w masywne meble z mahoniu lub palisandru.

Przebywanie w pokoju w stylu kolonialnym kojarzy się z podróżami – nie tylko po świecie, ale również w czasie. Ta aranżacja odnosi się do architektury i wyposażenia domu, które powstały w koloniach amerykańskich przed 1776 rokiem. Materiały sprowadzane z Europy nie wytrzymywały podróży lub temperatury, więc zaczęto produkować dekoracje i wystrój z bambusa, rattanu, mahoniu czy teku.

Styl kolonialny – cechy

Styl kolonialny jest wyraźny i pełen tradycyjnych rozwiązań. Barwy pomieszczeń mają przypominać wystrój domów Europejczyków, którzy żyli w tropikalnych koloniach Afryki, Indii czy Ameryki. W tej aranżacji dominują kolory brązowe, beżowe i kremowe. Styl kolonialny cechuje się dużą ilością dekoracji w egzotycznym klimacie. Świetnie sprawdzają się figurki plemiennych bożków, maski czy drewniane instrumenty. Warto dodawać jak najwięcej elementów z bambusa, który jest trwały i nastrojowy. Klimat powinna podkreślać też tapeta w efektowne wzory na jednej ze ścian. Ciekawym dodatkiem są również skrzynie z nadrukami, które niegdyś służyły do przewożenia przypraw czy upolowanych zwierząt.

Salon w stylu kolonialnym

Salon w stylu kolonialnym jest zwykle jednorodną przestrzenią, która jest oświetlana małymi lampkami rozmieszczonymi w różnych częściach pokoju. Tkaniny przygotowuje się z miękkiego materiału, aby dawały poczucie przytulności i komfortu. Salon w stylu kolonialnym ma też duże i proste kanapy w tradycyjnym, geometrycznym kształcie. Meble powinny być masywne i wykonane z egzotycznego materiału, takiego jak mahoń lub palisander (w charakterystycznym, ciemnobrązowym kolorze). Urządzając salon w stylu kolonialnym, warto więc zadbać o komodę i przeszklone biblioteczki.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Sypialnia w stylu kolonialnym powinna być przestronna, a w jej centrum powinno stać duże łóżko (najlepiej z baldachimem). Podłogę należy wyłożyć ciemnym drewnem, które tworzy świetny klimat w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest rozwieszenie staromodnych obrazów dawnych władców lub etnicznych postaci. Klimat podkreśli również stara, pożółkła mapa świata w złotej oprawie. Świetnie będą prezentować się również świeczniki zamiast klasycznego żyrandola.

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13