Mała łazienka z prysznicem urządzona w kolorze białym.
©Jodie Johnson/stock.adobe.com

Aranżacja małej łazienki z prysznicem – pomysły i praktyczne porady

Mała łazienka z prysznicem urządzona w kolorze białym.
©Jodie Johnson/stock.adobe.com

Urządzenie niewielkiej łazienki jest wręcz wyzwaniem, nawet dla wprawionych projektantów wnętrz. Aranżacja małej łazienki z prysznicem powinna przede wszystkim uwzględniać odpowiednie odległości między elementami wyposażenia oraz specjalne pomysły, dzięki którym można optycznie powiększyć przestrzeń.


Rozmieszczenie mebli i praktycznych schowków, wybór odpowiedniej kolorystyki, umiejscowienie armatury łazienkowej – wszystko to ma wpływ na to, czy tak ograniczona przestrzeń będzie wygodna w użytkowaniu. Mała łazienka z prysznicem musi być skrojona na miarę.


Aranżacja małej łazienki z prysznicem – najważniejsze zasady


Głównym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie łazienkę, jest armatura. Zabudowanie części hydraulicznych czy wykorzystanie coraz bardziej popularnych systemów podtynkowych pozwala ukryć zbędne detale, co sprawi, że aranżacja małej łazienki z prysznicem wyglądać będzie minimalistycznie i bardziej przestronnie. Ważną rolę w tym pomieszczeniu odgrywa lustro. W niewielkiej łazience można pokusić się o prostokątny model, montowany wzdłuż ściany, który optycznie powiększy przestrzeń. Lustrzaną powierzchnię stosuje się również na kabinach prysznicowych, wprowadzając tym samym do wnętrza jeszcze więcej światła. Ważna zasada, którą należy kierować się przy urządzaniu niewielkiej łazienki brzmi: „im mniej, tym lepiej”. Zbyt wiele dodatków może przytłoczyć wnętrze i spotęgować uczucie ciasnej
przestrzeni. Mała łazienka z prysznicem, aranżacje w różnym ustawieniu i kreatywne pomysły typu praktyczny, a mało widoczny schowek nad pralką – właśnie tym trzeba się kierować podczas urządzania jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu.


Aranżacje małych łazienek z prysznicem – jakie meble wybrać?


Aby mała łazienka prezentowała się atrakcyjnie i była wygodna podczas codziennego użytkowania, muszą znaleźć się w niej kompaktowe meble. Najlepiej, gdy mają małą szerokość a dużą wysokość – są wtedy smukłe, zajmują mało miejsca, a jednocześnie są pojemne. Meble powinny być podwieszane, by odsłonić powierzchnię podłogi. Takie rozwiązanie ułatwi sprzątanie, ale przede wszystkim wzmocni poczucie przestronności i lekkości, a tym samym uatrakcyjni małe łazienki z prysznicem. Aranżacje takich niewielkich wnętrz wymagają też stosowania prostych, najlepiej połyskujących frontów, dzięki czemu światło będzie lepiej rozproszone. W małej łazience warto wykorzystać przestrzeń nad zabudowanym WC, która świetnie sprawdzi się w roli schowka na kosmetyki, chemię czy artykuły higieniczne. W tym miejscu można wstawić podświetlane, szklane półki na kosmetyki lub zamykane szafki - lustrem optycznie powiększającym wnętrze albo drzwiczkami bez uchwytów, wyposażonymi w magnesowe zatrzaski.


Płytki idealne do małych łazienek


Odpowiedni rodzaj płytek pozwoli w prosty sposób optycznie powiększyć trudną do zagospodarowania przestrzeń, jaką jest mała łazienka z kabiną prysznicową. Aranżacje z wykorzystaniem dużych kafelków wyglądają na bardziej przestronne. Prostokątne płytki ułożone poziomo wizualnie poszerzają pomieszczenie, zaś ustawione pionowo sprawią, że łazienka będzie wyglądać na wyższą. Aranżacje małych łazienek z kabiną prysznicową prezentują się lepiej, gdy kafelki są proste, z subtelnym wzorem. Lepiej zrezygnować z wyrazistej, dekoracyjnej mozaiki, która męczy wzrok i wzmacnia wrażenie ciasnego pomieszczenia. Dobrym wyborem są jasne płytki o połyskującej powierzchni, która lepiej odbija zarówno światło dzienne, jak i sztuczne.


Aranżacja małej łazienki z wanną i prysznicem – jakie kolory wybrać?


Jeśli niewielkie wnętrze ma być jaśniejsze i wizualnie większe, to najbezpieczniej jest użyć chłodnych kolorów – bieli, beżu czy szarości. To kolory, dzięki którym łazienka będzie bardzo jasna, czysta, a tym samym wyda się również o wiele większa. Warto bawić się kolorami – wnęki wykończyć nieco ciemniejszą barwą, a podłodze nadać zupełnie inną tonację niż ścianom. Delikatny chłód bieli czy szarości można przełamać detalami z bardzo modnego obecnie, naturalnego drewna, które ocieplając wnętrze nada mu bardziej harmonijny charakter.


Oświetlenie do małej łazienki z wanną lub prysznicem


To, czy łazienka wydaje się duża lub mała, w bardzo dużym stopniu zależy od dobrze dopasowanego oświetlenia. Na suficie najczęściej pojawiają się podwieszane lampki LED lub stylowe lampy sufitowe, które muszą dawać dużo światła, najlepiej białego. Poza dobrym oświetleniem, mocowanym w górnej części pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na punkty na wysokości wzroku. O właściwe światło przy lustrze zadbają dodatkowe lampy montowane z boku lub tuż nad nim. Aranżacja małej łazienki z kabiną prysznicową będzie prezentować się bardzo modnie, gdy zastosuje się w niej podświetlenie różnorodnych wnęk. Za powierzchnią szklaną, krawędziami płytek czy płyt wystarczy zainstalować taśmy LED, by uzyskać ciekawy efekt wizualny. Ten rodzaj oświetlenia nie tylko idealnie rozjaśnia, ale też daje poczucie wielowymiarowej powierzchni. Jeśli w łazience zmieści się wanna, warto wzdłuż jej dłuższego boku zrobić wnękę na stopy, podświetlaną taśmą LED. Takie rozwiązanie dodaje wizualnej lekkości i zapewnia delikatne, relaksujące światło.

 

Nowoczesna aranżacja małej łazienki


Urządzając małą łazienkę warto kierować się nowoczesnymi rozwiązaniami, które proponują projektanci. Jednym z nich jest system „walk in”, stosowany w kabinach prysznicowych. Brak brodzika w tego typu zabudowie pozwala zachować więcej wolnej przestrzeni na podłodze, przez co pomieszczenie wydaje się być większe. Kolejnym pomysłem jest kaloryfer w nietypowym kształcie, który zachowując swoją podstawową funkcję ogrzewania, lepiej dopasuje się do ilości dostępnego miejsca. Powierzchnia grzałek to zamiast ściany, idealne miejsce na haczyki do ręczników czy ubrań. Ciekawą propozycją dla odważnych są fototapety z motywem natury, architektury lub innym, oryginalnym obrazem. Często umieszczone na ścianie od strony prysznica, dają wrażenie głębi i poczucie dużej przestrzeni.

Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06