Antresola w mieszkaniu
©Photographee.eu/Fotolia

Antresola do dużych i małych pomieszczeń

Antresola w mieszkaniu
©Photographee.eu/Fotolia

Zbudowanie antresoli w wysokim pokoju to sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Antresolę można wykorzystać na urządzenie np. sypialni, gabinetu do pracy, biblioteki lub schowka. Dzięki antresoli możemy w jednym pomieszczeniu wydzielić kilka różnych stref, np. biurową, sypialną i gabinetową.

 

Antresola to otwarte pomieszczenie wydzielone z przestrzeni wysokiego salonu lub półpiętra w budynku mieszkalnym. Nie jest osobną kondygnacją. Zgodnie z prawem budowlanym antresola jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia. Antresola jest otwarta od strony wnętrza, z którego została wydzielona.

Sposób na urozmaicenie przestrzeni, czyli antresola w domu

Antresola jest przede wszystkim rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń. To ciekawe rozwiązanie architektoniczne urozmaicające wnętrze pomieszczenia. Wygospodarowana przestrzeń w górnej części pomieszczenia współgra i przenika się z przestrzenią poniżej. Równocześnie dzieli i łączy ze sobą górę i dół pomieszczenia. Antresola gwarantuje w pomieszczeniu nowe perspektywy widokowe.

Jak urządzić antresolę?

Aby poruszanie pod antresolą było swobodne strop powinien być odpowiednio wysoki. Najlepiej, by antresola miała ok. 220 cm wysokości. Podobną wysokość powinno mieć pomieszczenie znajdujące się pod nią. W zależności od funkcji jaką ma spełniać antresola jej wysokość może być wyższa lub niższa. Na antresoli można wydzielić odrębne pomieszczenie.

Antresola jako sypialnia, gabinet lub galeria

Przestrzeń antresoli może być wykorzystana np. jako sypialnia lub kącik relaksacyjny. Jeżeli umieścimy na niej biurko, fotel i regał na dokumenty stanie się miejscem sprzyjającym pracy. Wąska antresola może być wykorzystana jako galeria lub biblioteka. Dobrym rozwiązaniem jest zagospodarowanie miejsca pod antresolą np. na urządzenie tam garderoby lub ustawienie sofy, biurka bądź stołu z krzesłami. Antresola może pozostać otwarta (jest to jednak niebezpieczne) lub być przesłonięta balustradą, która wyznacza granice pomieszczenia. Balustrada będzie elementem wyposażenia wnętrza. Można ją wykonać np. z metalowych rurek, drewna, szkła lub ażurowego plastiku. Wejście do antresoli stanowią otwarte schody. Schody mogą być wykonane, np. z materiału nawiązującego do podłogi lub pozostałych elementów wykończenia wnętrza.

Zalety antresoli w domu

  • urozmaica architekturę i wystrój pomieszczenia,
  • może pozostać otwarta albo być obramowana szkłem lub barierką,
  • jest sposobem na wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia,
  • jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla małych, jak i dużych mieszkań.

Wady antresoli w domu

  • sprawdza się jedynie w wysokich pomieszczeniach,
  • źle zaplanowane schody mogą utrudnić poruszanie się po przestrzeni poniżej antresoli,
  • w antresoli dźwięki rozchodzą się inaczej niż w pomieszczeniu poniżej, np. głośniej słychać dźwięk telewizora lub rozmowy,
  • cyrkulacja powietrza w pokoju z antresolą jest utrudniona. Często pomieszczenie w antresoli jest przegrzane, a przestrzeń na dole jest zimna. Aby uniknąć tego problemu można np. zamontować ogrzewanie podłogowe.

 

Antresola ma swoje wady i zalety. Aby cieszyć się dodatkową powierzchnią w domu bez kłopotu z ogrzewaniem i akustyką warto zaplanować antresolę już na etapie projektu lub przy pierwszych krokach remontu pomieszczenia.

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13