Kuchnia
Pixabay/PIX1861/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak urządzić aneks kuchenny? 5 porad jak poradzić sobie z zapachem, układem mebli i przestrzenią

Kuchnia
Pixabay/PIX1861/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Mała, ciemna i niefunkcjonalna kuchnia może zmienić swoje oblicze za pomocą modnego rozwiązania, jakim jest aneks kuchenny. Połączenie kuchni z salonem może okazać się ciekawym pomysłem na stworzenie przestronnego oraz funkcjonalnego wnętrza. Konieczność częstego sprzątania, czy nieprzyjemny zapach mogą zniechęcać, ale to problemy, z którymi można sobie poradzić.

 

Konieczność zaaranżowania aneksu kuchennego często jest spowodowana ograniczoną przestrzenią mieszkania lub niefunkcjonalnym rozkładem pomieszczeń. Warto wiedzieć, że nieprawidłowo urządzony aneks może powodować, m.in. z trudności w poruszaniu się, przenikanie zapachów czy z niewystarczającą ilością miejsca do przechowywania sprzętów kuchennych. Na co więc warto zwrócić uwagę?

 

Układ mebli – aby wykorzystać każdy dostępny centymetr przestrzeni warto pomyśleć o ustawieniu mebli w ciągu na jednej ścianie. Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych składowych wyposażenia, aby dostosować je do rytmu pracy w kuchni. Kolejność ustawiania najlepiej rozpocząć od lodówki, następnie warto zaplanować blat roboczy, na którym łatwo posegregujemy żywność przed jej schowaniem. Na środku powinien znaleźć się zlewozmywak, po nim kolejny blat roboczy, który posłuży do przygotowywania posiłków, a po nim kuchenka, bądź płyta indukcyjna. Takie ustawienie pozwoli na łatwe i komfortowe poruszanie się po kuchni podczas przygotowywania posiłków.

 

Przechowywanie – w kuchni gromadzimy mnóstwo rzeczy. Ważną kwestią jest sposób ich składowania, aby do wszystkich niezbędnych sprzętów mieć łatwy i szybki dostęp. Jeżeli cierpimy na deficyt miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie wybór mebli z wyższą zabudową, która zapewni nam dodatkowe szafki. W tych położonych najwyżej, pod samym sufitem, dobrze jest przechowywać przedmioty, których nie potrzebujemy na co dzień. Ciekawym sposobem powiększenia powierzchni będzie tzw. wyspa, we wnętrzu której możemy ukryć dodatkowe szafki. Jeżeli metraż na to pozwala warto przemyśleć takie rozwiązanie – daje nam ono dodatkowe miejsce oraz w pewien sposób oddziela kuchnię od salonu.

 

Oddzielenie kuchni od salonu – czasami powierzchniowe ograniczenia wymuszają połączenie kuchni z salonem. Jeśli takie rozwiązanie zostało nam niejako narzucone można spróbować oddzielić te dwa pomieszczenia. Funkcję taką może spełnić tzw. barek. Z powodzeniem może on zastąpić stół kuchenny, a odpowiednio zabudowany może zapewnić dodatkowe miejsce na drobne przedmioty.

 

Czystość – decydując się na aneks kuchenny trzeba liczyć się z tym, że otwarta i wystawiona na widok przestrzeń wymaga utrzymania stałego porządku. Można to osiągnąć poprzez systematyczne sprzątanie oraz przez przemyślane urządzenie kuchni. Z pomocą w tej sytuacji mogą przyjść, wspomniany już wcześniej, barek, który pomaga zasłonić przestrzeń kuchenną. Natomiast aby usunąć z widoku zbędne elementy, jak garnki czy sprzęty kuchenne, warto wybrać szafki wyposażone w stojaki, dzięki którym łatwo posegregujemy całe wyposażenie kuchni.

 

Walka z zapachem – jedną z największych obaw osób chcących urządzić aneks kuchenny jest przenikanie zapachów powstających podczas gotowania do salonu. Podstawowym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest montaż okapu kuchennego. Warto wybrać taki, który wyglądem dopasuje się do wystroju mieszkania.

Więcej na temat budowa domu aranżacja wnętrz
Przeładuj

Patrycja Markowska strajkowała w ważnej sprawie! "Gubimy się!"

zobacz 02:40