Drzewa i krzewy na żywopłot muszą charakteryzować się ładnym, zwartym pokrojem i obfitym ulistnieniem. Dodatkowym atutem jest odporność na mróz, choroby i szkodniki. Mogą być zarówno liściaste, jak i iglaste, niskie i wysokie, formowane i naturalne.

Reklama

Rośliny na żywopłot różnią się wyglądem, sposobem pielęgnacji i formowania. W każdym ogrodzie sprawdzą się inne gatunki i odmiany.

Najpopularniejsze rośliny liściaste na żywopłot

1. Ligustr pospolity - zdecydowanie najbardziej popularny krzew żywopłotowy, często sadzony w przestrzeni miejskiej, ale świetnie sprawdzi się także w domowym ogrodzie. Nie ma wysokich wymagań uprawowych, jest odporny na niskie temperatury i dobrze znosi przycinanie. Zaraz po posadzeniu trzeba go radykalnie przyciąć do około 20 cm, w przeciwnym wypadku nie zagęści się i zawsze będzie rzadki na dole.

Zobacz także

2. Bukszpan – jest zimozielony, czyli zachowuje swoje zielone liście przez cały rok. Można go bardzo łatwo formować, nawet w nietypowe, finezyjne kształty. Jego wadą jest powolny wzrost. Aby uzyskać wysoki żywopłot z bukszpanu, trzeba czekać cierpliwie nawet kilkanaście lat.

3. Grab - coraz częściej wybierany do nowoczesnych ogrodów. Lubi żyzne gleby, ale nie ma dużych wymagań uprawowych. Dobrze znosi cięcie, a jego zielone liście nie opadają zimą, tylko dopiero na wiosnę. Wytwarza odrosty korzeniowe, które zagęszczają żywopłot od dołu.

4. Berberys - sadzony najczęściej wzdłuż ogrodzenia. Ze względu na ostre kolce może pełnić też funkcje obronne. Jego najbardziej popularny kolor to czerwony, ale występuje też w odmianie żółtej i zielonej. Nadaje się zarówno na żywopłoty formowane, jak i nieformowane.

Najpopularniejsz rośliny iglaste na żywopłot

1. Tuja - nazywana też żywotnikiem. Jedna z najbardziej popularnych roślin ogrodowych, widoczna niemal przed każdym domem. Na żywopłoty szczególnie polecane są odmiany Smaragd i Brabant. Pierwsza z nich bardzo szybko rośnie i wymaga regularnego przycinania, druga rośnie wolniej, ale naturalnie przybiera ładniejszą formę.

2. Cis - należy do bardziej wymagających roślin. Jest wrażliwy na mróz i powinien być posadzony z zacisznym miejscu. Wymaga bardzo dobrych warunków glebowych, przy czym rośnie stosunkowo wolno. Jego zaletą jest wyjątkowo piękna osłona, oraz to, że może rosnąć w miejscach zacienionych.

3. Modrzew - żywopłoty można formować zarówno z modrzewia europejskiego, jak i z jego japońskiej odmiany. Pierwszy z nich ma bardziej efektowne, różowe lub purpurowe kwiaty. Za to modrzew japoński dużo lepiej poddaje się formowaniu. Oba bardzo szybko rosną, dlatego muszą być regularnie przycinane. Modrzew mimo, że jest drzewem iglastym, gubi igły na zimę.

4. Jałowiec - nie ma dużych wymagań i z powodzeniem rośnie nawet na mało urodzajnych glebach. Dobrze pasuje do polskiego klimatu i krajobrazu. Do utworzenia żywopłotu najlepiej nadają się wysokie i wąskie odmiany jałowca pospolitego, jak na przykład Hibernica i Suecica, które osiągają nawet 3 m wysokości.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama