eleganckie wejście do domu
©Sam Spiro/Fotolia

Jak zaaranżować wejście do domu?

eleganckie wejście do domu
©Sam Spiro/Fotolia

Wejście do domu stanowi jego wizytówkę. Można je zabudować szkłem i wtedy będzie pełnić funkcję werandy, albo pozostawić otwarte, dekorując schody zewnętrzne roślinnością.

 

Wejście do domu powinno komponować się z budynkiem. Trzeba je zaprojektować tak, by było estetyczne, ale i funkcjonalne. Jeśli przed wejściem są schody, to przestrzeń przed drzwiami powinna być na tyle duża, aby było możliwe ich otwarcie bez konieczności cofania się z podestu.

Oświetlenie wejścia do domu

Wejście do domu powinno być dobrze oświetlone. Światło pełni funkcję estetyczną i praktyczną: zapewnia bezpieczeństwo. Oświetlenie przed wejściem można zaaranżować ustawiając lampę stojącą, która daje silne światło. Górne światło nad drzwiami powinno jedynie rozpraszać ciemność (można wybrać lampę z czujnikiem ruchu). Górne światło przed wejściem montuje się na wysokości co najmniej 1,7 metra.

 

Doświetlenie drzwi zewnętrznych można zapewnić dzięki dwóm lampom kinkietowym, zamontowanym po obu stronach drzwi wejściowych. Projektanci proponują uzupełnienie tych lamp o dodatkowe punkty świetlne przed wejściem do domu. Mogą to być latarnie o rozproszonym świetle na niskiej szpilce do zamontowania wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia.

Roślinność przy wejściu do domu

Pnące rośliny przed wejściem pasują do stylu rustykalnego. Winorośl, w połączeniu z ustawioną przed drzwiami do domu ławką, kojarzy się z odpoczynkiem i bezpieczeństwem. Zamiast pnączy można zdecydować się na dużych rozmiarów rośliny doniczkowe. W dobrze nasłonecznionym miejscu sprawdzi się petunia, natomiast przy wejściu usytuowanym od północy warto wykorzystać fuksje, tawuły i pokrzywki brazylijskie.

Meble przy wejściu do domu

Zabudowane wejścia, chronione przed deszczem, pozwalają na ustawienie przed domem mebli wypoczynkowych. Na takiej werandzie dobrze sprawdzą się meble wiklinowe lub z rattanu. Najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych są meble metalowe. Zazwyczaj są zabezpieczone preparatem antykorozyjnym. Tanim rozwiązaniem są meble plastikowe. Plastikowe fotele i stoliki nie tworzą jednak tak domowego nastroju, jak wiklina czy drewno. Żeby przydać przytulności werandzie z plastikowymi meblami, siedziska foteli warto wyłożyć poduszkami, a na stoliku położyć obrus. Przy wejściu do domu można również urządzić miejsce do zabawy dla dzieci. W tym celu warto tam ulokować huśtawkę albo hamak. Na rynku dostępne są huśtawki wykonane z drewna lub metalowe. Jeśli chodzi o hamak, można zdecydować się na brazylijski, który jest wykonany z płótna, lub meksykański z plecionej siatki. Jeśli amatorów leżakowania jest wielu, warto wybrać hamak kolumbijski o większej powierzchni. 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47