Pieczarki w koszyczku
©pilipphoto/fotolia
Dom

Domowa hodowla grzybów: jak uprawiać pieczarki i boczniaki domu

Pieczarki w koszyczku
©pilipphoto/fotolia

Domową uprawę pieczarek i boczniaków zaczyna się od zakupienia gotowego podłoża z zaszczepioną grzybnią (nitkowata ziemia z której wyrosną grzyby). Oba rodzaje grzybów lubią zaciemnione miejsca, więc najlepiej hodować je w piwnicy albo garażu.

 

Pieczarki to w 100 procentach jadalne grzyby, z których można ugotować zupę, sos lub zrobić farsz do pierogów. Podobnie boczniaki, stanowią smaczny dodatek do zapiekanek, mięs oraz naleśników.

Pieczarki w domu czy w ogrodzie?

Domowa uprawa pieczarek może trwać cały rok, o ile dysponuje się pomieszczeniem o stałej temperaturze pomiędzy 14 a 22 stopniami Celsjusza. Grzyby najlepiej rosną bez stałego dostępu do słońca, dlatego najlepiej zaszczepić je w zacienionym miejscu w ogrodzie (np. latem) lub garażu, piwnicy czy na strychu (np. w październiku i listopadzie).

Od czego zacząć domową uprawę pieczarek

W Internecie lub sklepie ogrodniczym można kupić gotowe podłoże do uprawy pieczarek pakowane w tekturowy karton. W skład zestawu do samodzielnej hodowli grzybów wchodzi:

  • podłoże zaszczepione grzybnią (nitkowate podłoże z którego będą wyrastać pieczarki),
  • woreczek ziemi do przykrycia grzybni, tak zwana „przykrywka”,
  • instrukcja hodowania pieczarek.

 

Z 10 kilogramowego opakowania można zebrać około 4-5 kilogramów pieczarek. Koszt takiego zestawu wynosi: 12-20 złotych.

 

Hodowla pieczarek w domu krok po kroku

  • Po zdjęciu folii ochronnej z dna kartonu, na podłoże grzybni kładzie się gazetę i nasącza ją wodą.
  • 2 tygodnie później zdejmuje się gazetę i wysypuje na grzybnię „przykrywkę”.
  • Karton zamyka się na około 7-14 dni. Kiedy pojawią się na powierzchni pierwsze białe punkty, otwiera się pudło, aby pieczarki mogły „oddychać”.
  • Od tego momentu na zbiór pierwszych pieczarek czeka się maksymalnie 8 dni.

Jak długo rosną pieczarki?

Pieczarki są gotowe do zjedzenia po około 3-4 tygodniach od zaszczepienia. Jeden zestaw do wzrostu grzybów wystarcza na 4 miesięczną hodowlę.

Uprawa boczniaka w domu

Uprawa grzybów w domu nie musi się ograniczać tylko do pieczarek. Grzybnię boczniaka również można kupić na aukcjach internetowych lub w sklepie ogrodniczym. Najczęściej grzyby hoduje się na tzw. balotach (zbita słoma z zaszczepioną grzybnią). Idealne warunki do wzrostu boczniaków to 10-28 stopni Celsjusza w zaciemnionym miejscu, na przykład piwnicy lub cienistym miejscu w ogrodzie. Pierwsze kapelusze pojawią się po upływie około 6-8 tygodni. Za 16 kilogramowe opakowanie grzybni boczniaka zapłaci się od 18 do 22 złotych.  


 

Więcej na temat zdrowe odżywianie
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30